Biblioteczka narzeczeńska #1 – najlepsze książki

Jednym z częściej padających pytań w moją stronę jest to o polecane książki. Mimo że sama, będąc jeszcze narzeczoną, chciałam znać na nie odpowiedź, trudno jest mi podsunąć konkretne rozwiązanie. Dlaczego? Jestem typowym molem książkowym, co sprawia, że pochłaniam różnorakie pozycje jedna za drugą. W związku z tym, nie potrafię sobie przypomnieć wszystkich wartościowych lektur. Poza tym niektóre z nich czytałam dość dawno i nie jestem pewna, czy z dzisiejszej perspektywy uznałabym je za cenne. Co więcej, moja półka z książkami ugina się od nadmiaru, przypominając o tych, które jeszcze przede mną – wśród nich na pewno czekają prawdziwe perełki. Przyznaję – niewłaściwie się do tego zabierałam. Chciałam dać Ci od razu kompleksową listę obejmującą cały rynek wydawniczy w Polsce. A tak się przecież nie da… W końcu jednak wpadłam na rozwiązanie, które powinno i Tobie przypaść do gustu – ruszam z serią wpisów „Biblioteczka narzeczeńska”. Czas na część pierwszą, w której proponuję subiektywną listę najlepszych książek na drodze do małżeństwa.

"Nas dwoje" Grzybowski - książki dla narzeczonych

„Nas dwoje. Przed nami małżeństwo” Jerzy Grzybowski

Ta książka jest dla mnie absolutnym must have, jeśli chodzi o przygotowanie do małżeństwa. Jest to papierowa próba ujęcia programu „Wieczory dla narzeczonych”, dzięki którym pary mogą się lepiej poznać i nauczyć dialogu. Pierwszy raz zetknęłam się z tym tytułem na blogu „Narzeczeni z Bożej łaski” i już wtedy był problem, by zdobyć jej egzemplarz. Nakład jest wyczerpany, jednak wciąż bywa dostępna na Allegro lub w niektórych stacjonarnych księgarniach (ja swoją dorwałam w Opolu ;)).

Sporo treści znajdziesz również w pozostałych książkach autora. Co nieco na ten temat pisałam we wpisie o dialogu małżeńskim.

Kiedy poznałem Irenkę, bardzo ważne było dla mnie to, że była związana z duszpasterstwem akademickim i już pierwsze rozmowy ujawniły, że Pan Bóg jest dla niej Kimś ważnym. Jednocześnie uważałem, że wiara w Pana Boga i etyczne konsekwencje tej wiary pomogą nam wypełnić wszystkie te miejsca i obszary, które były przez nas wzajemnie nierozpoznane. Uczyniłem Pana Boga niejako „gwarantem” naszego związku już wtedy.

„Nas dwoje. Przed nami małżeństwo” (Jerzy Grzybowski)

"Akrobatyka małżeńska" Adam Szustak OP - książki dla narzeczonych

„Akrobatyka małżeńska” Adam Szustak OP

Co prawda nie jest to książka, a audiobook, jednak nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć konferencji ojca Szustaka. „Akrobatyka małżeńska” jest taką pigułką mądrości zawartych w Pachnidłach. Jest doskonałym impulsem do ważnych rozmów, stąd warto jej słuchać we dwoje. Inwestycja w płyty zwróci się w Twoim związku, jednak nie trzeba wydawać pieniędzy – obecnie jest również dostępna na YouTube. Po więcej narzędzi do lepszego poznawania się zapraszam do wpisu „Warto zaprzyjaźnić się przed ślubem”.

Cóż to jest iść za mąż? To wziąć na swoją odpowiedzialność szczęście człowieka – a żeby to szczęście dać – trzeba je mieć.

(bł. Marcelina Darowska)

książka o. Adama Szustaka "Akrobatyka małżeńska"

Aktualizacja: jest książka! A wewnątrz cztery rozdziały: o mężczyznach, kobietach, o miłości i o naprawianiu relacji. W skrócie – spora dawka podstaw, które pomogą w budowaniu związku na całe życie. Tym, co odróżnia „Akrobatkę małżeńską” od innych pozycji dla par jest podejście – oparte na Słowie Bożym, a jednocześnie bardzo praktyczne. Czyli typowy ojciec Szustak. 😉 Książka idealnie nada się dla tych, którzy nie mają czasu na wysłuchanie wszystkich sezonów „Pachnideł” (które również polecam). Jest też fajną bazą w temacie kobiecości i męskości, które są niezbędne do tworzenia szczęśliwego związku. Sporo znajdą w niej również zainteresowani tematem seksualności małżeńskiej.

Miłość nam nie wychodzi, ponieważ nie jesteśmy w stanie lub nie chcemy zgodzić się na to, że druga strona ma słabości i nie jest doskonała.

„Akrobatyka małżeńska” (o. Adam Szustak)

"Judyta" Adam Szustak OP - książki dla narzeczonych

„Projekt Judyta”, „Projekt Jonasz” Adam Szustak OP

Pozornie oba te tytuły nie są bezpośrednio związane z budowaniem relacji małżeńskiej. Głównie koncentrują się wokół tematyki kobiecości i męskości. Wymieniam je, bo uważam (nie tylko ja, wielu mądrzejszych ode mnie również :)), że aby tworzyć szczęśliwą relację trzeba najpierw samemu być szczęśliwym. Dlatego warto zacząć od siebie, aby dawać więcej ukochanej osobie – Judyta i Jonasz mogą Ci w tym pomóc.

Najdoskonalsza i najpiękniejsza miłość to taka miłość, która kocha bezinteresownie, czyli niczego nie chce od tego, kogo kocha. Będziesz prawdziwie kochać mężczyznę dopiero wtedy, gdy nic od niego nie będziesz potrzebować i będziesz go kochać dlatego, że zdecydowałaś się, że chcesz go kochać.

„Projekt Judyta. Czym jest siła kobiety?” (Adam Szustak OP)

„Laboratorium miłości. Tom 1: przed ślubem” red. Zbigniew Kaliszuk

Jedna z lepszych książek traktujących o wszechstronnym budowaniu relacji. Natknęłam się na nią przypadkiem w miejskiej bibliotece jeszcze zanim nawet poznałam mojego Męża. Jednak już wtedy jej lektura dała mi solidne podstawy w zakresie tematyki związkowej. Polecam szczególnie parom, które są dopiero na początku drogi – pomaga uporządkować wiele spraw. „Laboratorium miłości tom 1: przed ślubem” – co prawda papierowy nakład wyczerpany, jednak pozostaje Allegro i wersja ebook.

Głupie może być zakochanie, ale nie miłość. Bóg nie jest naiwniakiem, a jest przecież miłością. Bóg nikomu nie pozwoli sobą manipulować, ani wykorzystywać siebie do czyichś niedojrzałych celów. Miłość jest nie tylko szczytem dobroci, ale jest też szczytem mądrości. To właśnie dlatego miłość nie ma nic wspólnego z naiwnością.

„Laboratorium miłości. Tom 1: przed ślubem” (ks. Marek Dziewiecki)

"5 języków miłości" Gary Chapman - książki dla narzeczonych

„5 języków miłości” Gary Chapman

Jest to nie bez powodu jedna z najpopularniejszych książek dla par. Idea języków miłości pozwala odkryć, że jesteśmy różni i że każdy z nas czuje się kochany w odmiennych sytuacjach. Dzięki pozycji „5 języków miłości” łatwiej będzie Ci zrozumieć przeżywanie miłości przez Twojego ukochanego/ukochaną. Link do internetowego testu oraz kilka podstawowych informacji znajdziesz również w jednym z moich wpisów.

"Przygotować się do małżeństwa pod kierunkiem papieża Franciszka" - książki dla narzeczonych

„Przygotować się do małżeństwa pod kierunkiem papieża Franciszka” ks. Arturo Cattaneo

Niewielka broszurka bogata w treść, znaleziona w trakcie buszowania po pewnej krakowskiej księgarni katolickiej. Jest to wybór tekstów papieża Franciszka dla narzeczonych, przygotowujących się do ślubu. Warto przeczytać „Przygotować się do małżeństwa pod kierunkiem papieża Franciszka” (wersja broszurowa dostępna m.in. na Allegro ;)), chociażby ze względu na przepiękny „List Boga do małżonków”.

Wzruszona kobieta, która stoi obok ciebie w sukni ślubnej, jest moja. Ja ją stworzyłem. Ja ukochałem ją od zawsze, jeszcze wcześniej niż ty i jeszcze bardziej niż ty. To moje ręce ukształtowały jej urodę; to moje serce umieściło w niej czułość i miłość; to moja mądrość włożyła w nią wrażliwość, inteligencję i wszystkie te wspaniałe przymioty, które w niej znalazłeś.

„Przygotować się do małżeństwa pod kierunkiem papieża Franciszka”

"Dwoje staje się jednym. Modlitwa narzeczonych. Liturgia sakramentu małżeństwa" - książki dla narzeczonych

„Dwoje staje się jednym. Modlitwa narzeczonych”

Kolejna pozycja tego samego wydawnictwa (św. Stanisława BM), również niewielkich rozmiarów. Odkryłam ją dopiero w trakcie podróży poślubnej w białostockiej księgarni (zwiedzanie księgarń to obowiązkowy punkt każdej mojej podróży ;)). Wewnątrz książki znajduje się między innymi nowenna przed zawarciem sakramentu małżeństwa, liturgia Mszy ślubnej, propozycje czytań na TEN dzień. Moje poszukiwania doprowadziły mnie do wniosku, że jest już niedostępna na stronie wydawnictwa, jednak wciąż można ją zdobyć… tak, na Allegro. 😉 Więcej w temacie bliższych przygotowań do sakramentu małżeństwa znajdziesz również w ebooku ślubnych inspiracji czy we wpisie o ślubnych formalnościach.

"Listy" Joanna Beretta Molla i Piotr Molla - książki dla narzeczonych

„Listy” Joanna Beretta Molla i Piotr Molla

Absolutnie piękne, urzekające i inspirujące! Pewnie już kojarzysz moją miłość do św. Joanny i do jej (i Piotra) listów pełnych uczucia i wiary. Jeśli nie, to przypominam o wpisie, w którym oprócz mojej opinii znajdziesz również wciąż aktualne wyzwanie.

Dodam jedynie, że listy zakochanych są dostępne w dwóch wersjach: „Podarunek miłości. Listy z okresu narzeczeństwa” (dostępne oczywiście na Allegro ;)) oraz „Listy”, gdzie są zebrane również te małżeńskie.

"Kobieta i mężczyzna. Boska miłość" Joachim Badeni OP - książki dla narzeczonych

„Kobieta i mężczyzna. Boska miłość” Joachim Badeni OP

W zeszłą Wigilię na półce z książkami mojej cioci, wśród kilku innych pozycji, odkryłam wywiad z ojcem Badenim – „Mistyk w kąpieli” (polecam! :)). Z racji tego, że jedną z najbardziej fascynujących rzeczy w małżeństwie jest dla mnie duchowość sakramentalnej pary, nie mogłam przeoczyć przypisów, w których była wspomniana inna lektura – „Kobieta i mężczyzna. Boska miłość”. Niesamowite, jak wiele o duchowej relacji małżeńskiej może wiedzieć zakonnik! Jeśli temat Cię interesuje, ta książka jest jak najbardziej dla Ciebie. 🙂

Kiedyś byłem na rekolekcjach odnowy w Duchu Świętym w Bielsku. Tam jest dość dynamiczna wspólnota, ma pięć filii w całej Polsce. I przyszło mi tam na myśl, jak ma wyglądać modlitwa w małżeństwie. Oczywiście mogą odmówić dziesiątkę różańca albo kilka psalmów, to jest bardzo dobre. Ale ja zaproponowałem coś takiego. Małżonkowie po pracy, po wszystkich zajęciach domowych, kiedy jest spokój, wszystko pozmywane, pozałatwiane, dzieci już śpią, siadają obok siebie i odnajdują coś takiego, jak gdyby małe światełko. I to jest światełko miłości i łaski sakramentu małżeństwa. To światełko, gdy się pojawi, trzeba kontemplować. Mąż kontempluje to światełko w żonie, a ona w nim. Wzajemna kontemplacja tajemnicy ich małżeństwa przez jedność, przez dwa różne światła, ale takie same.

„Kobieta i mężczyzna. Boska miłość” (Joachim Badeni OP)

"Istota małżeństwa" Keller - książki dla narzeczonych

„Istota małżeństwa” Timothy Keller oraz Kathy Keller

Kolejna książka związana z duchowością małżeństwa, na którą wpadłam tym razem w poznańskiej księgarni. 😉 Największym jej minusem jest to, że niestety nie odnosi się do sakramentalności relacji – wynika to z tego, że autorzy są protestantami. Nie zmienia to jednak faktu, że „Istota małżeństwa” jest pełna cennych myśli na różnych płaszczyznach. Niech dowodem na to będzie mój egzemplarz książki, który jest cały obklejony zakładkami, zaznaczającymi ważne fragmenty. 🙂

Czemu zatem służy małżeństwo? Temu, abyśmy pomagali sobie nawzajem stawać się takimi, jakimi będziemy w przyszłości w chwale – nowym stworzeniem, jakim ostatecznie uczyni nas Bóg. Wspólnym przeznaczeniem, ku któremu spoglądają mąż i żona, jest tron oraz święta, czysta i nieskalana natura, jaką posiądziemy. Nie potrafię sobie wyobrazić wspanialszego wspólnego przeznaczenia i dlatego oparcie małżeństwa na chrześcijańskiej przyjaźni może wznieść je na poziom, do którego żadna inna wizja małżeństwa nawet się nie zbliża. „Istota małżeństwa” (Timothy Keller)

"Przewodnik dla grzeszników. Naturalne planowanie rodziny" Simcha Fisher - książki dla narzeczonych

„Przewodnik dla grzeszników. Naturalne planowanie rodziny” Simcha Fisher

Umieściłam tę książkę na tej pozycji w tym zestawieniu nieprzypadkowo. „Przewodnik dla grzeszników”, oprócz tytułowej tematyki NPR, zawiera niezwykle celne podejście do duchowej warstwy małżeństwa – nie tylko w kontekście seksualności. Po więcej informacji zapraszam do mojej recenzji.

podręcznik do NPR - książki dla narzeczonych

Podręcznik do NPR

Z premedytacją nie zaproponowałam w tym miejscu żadnego konkretnego tytułu, jak również specjalnie wciągnęłam tematykę NPR do listy książek dla narzeczonych. Jest to niezwykle ważny temat, niestety często pomijany na tym etapie związku. Nie będę tutaj o tym wszystkim pisać, wszystko – łącznie z sugestiami pozycji – znajdziesz we wpisie o nauce NPR.

Pismo święte - książki dla narzeczonych

Pismo Święte

Pomyślałam o tym, że przygotowując się do ślubu (i nie tylko wtedy) czyta się tak wiele mądrych książek, a często zapomina się o tej najważniejszej. Dlatego na koniec, jako przypomnienie, wspominam Biblię. Bo tak naprawdę sam Bóg – i Jego Słowo – jest najlepszym Przewodnikiem na drodze narzeczeństwa. To On jest nauczycielem Miłości, a książki są tylko pomocą.

Owocnej lektury i owocnych przygotowań do dnia ślubu!

PS Jeśli masz ochotę poznać więcej tytułów – nie tylko związkowych – przygotowałam dodatkową listę do pobrania. „Perełki książkowe panny Aleksandry” zbierają pozycje, które ukształtowały mnie na żonę, jaką dzisiaj jestem. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

PS2 Ten wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany przez Allegro. 😉 Sporo wspomnianych przeze mnie książek nie jest już dostępna w regularnej sprzedaży, dlatego podrzucam Ci moje rozwiązanie – w ten sposób niejednokrotnie udało mi się zdobyć niedostępne książki. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *