baner do wpisu o najlepszych książkach dla narzeczonych i par, przygotowujących się do ślubu, sterta książek

Biblioteczka narzeczeńska #1 – najlepsze książki

Jednym z częściej padających pytań w moją stronę jest to o polecane książki. Mimo że sama, będąc jeszcze narzeczoną, chciałam znać na nie odpowiedź, trudno jest mi podsunąć konkretne rozwiązanie. Dlaczego? Jestem typowym molem książkowym, co sprawia, że pochłaniam różnorakie pozycje jedna za drugą. W związku z tym, nie potrafię sobie przypomnieć wszystkich wartościowych lektur. Poza tym niektóre z nich czytałam dość dawno i nie jestem pewna, czy z dzisiejszej perspektywy uznałabym je za cenne. Co więcej, moja półka z książkami ugina się od nadmiaru, przypominając o tych, które jeszcze przede mną – wśród nich na pewno czekają prawdziwe perełki. Przyznaję – niewłaściwie się do tego zabierałam. Chciałam dać Ci od razu kompleksową listę obejmującą cały rynek wydawniczy w Polsce. A tak się przecież nie da… W końcu jednak wpadłam na rozwiązanie, które powinno i Tobie przypaść do gustu – ruszam z serią wpisów „Biblioteczka narzeczeńska”. Czas na część pierwszą, w której proponuję subiektywną listę najlepszych książek na drodze do małżeństwa.

"Nas dwoje" Grzybowski - książki dla narzeczonych

„Nas dwoje. Przed nami małżeństwo” Jerzy Grzybowski

Ta książka jest dla mnie absolutnym must have, jeśli chodzi o przygotowanie do małżeństwa. Jest to papierowa próba ujęcia programu „Wieczory dla narzeczonych”, dzięki którym pary mogą się lepiej poznać i nauczyć dialogu. Pierwszy raz zetknęłam się z tym tytułem na blogu „Narzeczeni z Bożej łaski” i już wtedy był problem, by zdobyć jej egzemplarz. Nakład jest wyczerpany, jednak wciąż bywa dostępna na Allegro lub w niektórych stacjonarnych księgarniach (ja swoją dorwałam w Opolu ;)).

Sporo treści znajdziesz również w pozostałych książkach autora. Co nieco na ten temat pisałam we wpisie o dialogu małżeńskim.

Kiedy poznałem Irenkę, bardzo ważne było dla mnie to, że była związana z duszpasterstwem akademickim i już pierwsze rozmowy ujawniły, że Pan Bóg jest dla niej Kimś ważnym. Jednocześnie uważałem, że wiara w Pana Boga i etyczne konsekwencje tej wiary pomogą nam wypełnić wszystkie te miejsca i obszary, które były przez nas wzajemnie nierozpoznane. Uczyniłem Pana Boga niejako „gwarantem” naszego związku już wtedy.

„Nas dwoje. Przed nami małżeństwo” (Jerzy Grzybowski)

"Akrobatyka małżeńska" Adam Szustak OP - książki dla narzeczonych

„Akrobatyka małżeńska” Adam Szustak OP

Co prawda nie jest to książka, a audiobook, jednak nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć konferencji ojca Szustaka. „Akrobatyka małżeńska” jest pigułką mądrości zawartych w Pachnidłach. Jest doskonałym impulsem do ważnych rozmów ( podobnie jak lista „77 pytań, na które warto odpowiedzieć przed ślubem”), stąd warto jej słuchać we dwoje. Inwestycja w płyty zwróci się w Twoim związku, jednak nie trzeba wydawać pieniędzy – obecnie jest również dostępna na YouTube. Po więcej narzędzi do lepszego poznawania się zapraszam do wpisu „Warto zaprzyjaźnić się przed ślubem”.

książka o. Adama Szustaka "Akrobatyka małżeńska"

Aktualizacja: jest książka! A wewnątrz cztery rozdziały: o mężczyznach, kobietach, o miłości i o naprawianiu relacji. W skrócie – spora dawka podstaw, które pomogą w budowaniu związku na całe życie. Tym, co odróżnia „Akrobatkę małżeńską” od innych pozycji dla par jest podejście – oparte na Słowie Bożym, a jednocześnie bardzo praktyczne. Czyli typowy ojciec Szustak. 😉 Książka idealnie nada się dla tych, którzy nie mają czasu na wysłuchanie wszystkich sezonów „Pachnideł” (które również polecam). Jest też fajną bazą w temacie kobiecości i męskości, które są niezbędne do tworzenia szczęśliwego związku. Sporo znajdą w niej również zainteresowani tematem seksualności małżeńskiej.

Miłość nam nie wychodzi, ponieważ nie jesteśmy w stanie lub nie chcemy zgodzić się na to, że druga strona ma słabości i nie jest doskonała.

„Akrobatyka małżeńska” (o. Adam Szustak)

"Judyta" Adam Szustak OP - książki dla narzeczonych

„Projekt Judyta”, „Projekt Jonasz” Adam Szustak OP

Pozornie oba te tytuły nie są bezpośrednio związane z budowaniem relacji małżeńskiej. Głównie koncentrują się wokół tematyki kobiecości i męskości. Wymieniam je, bo uważam (nie tylko ja, wielu mądrzejszych ode mnie również :)), że aby tworzyć szczęśliwą relację trzeba najpierw samemu być szczęśliwym. Dlatego warto zacząć od siebie, aby dawać więcej ukochanej osobie – Judyta i Jonasz mogą Ci w tym pomóc.

Najdoskonalsza i najpiękniejsza miłość to taka miłość, która kocha bezinteresownie, czyli niczego nie chce od tego, kogo kocha. Będziesz prawdziwie kochać mężczyznę dopiero wtedy, gdy nic od niego nie będziesz potrzebować i będziesz go kochać dlatego, że zdecydowałaś się, że chcesz go kochać.

„Projekt Judyta. Czym jest siła kobiety?” (Adam Szustak OP)

okładka książki dla par, narzeczonych i małżeństw "Wygrane małżeństwo. Jak ochronić miłość" autorstwa Małgorzaty Rybak

„Wygrane małżeństwo” Małgorzata Rybak

„Hej Ola. 🙂 Książka jest cudowna 😍. Dawno nie spotkałam tak mądrze, z terapeutycznym podejściem napisanej książki. Momentami, przypominam sobie kwestie, które sama 4 lata temu przerabiałam na terapii… Dziękuję Ci za nią. 🤗 😘” – taką wiadomość dostałam kilka dni po tym, jak pierwszy raz wspomniałam o ebooku Małgorzaty Rybak. To jedno z moich największych książkowych odkryć ever i z ręką na sercu będę namawiać do jej lektury każdego, kto marzy o pięknej relacji.

Wewnątrz książki znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Jaki wpływ ma Twoja historia życia na Wasz związek?
  • Skąd się biorą rozczarowania drugą połówką?
  • Jak poradzić sobie z oczekiwaniami?
  • Czy miłość do siebie wpływa na miłość do drugiego człowieka?
  • Jak patrzeć na ukochaną osobę, by wspierać ją w rozwoju?

Oraz wiele innych wskazówek i celnych spostrzeżeń, które mają moc odmienić Twoją relację. Na dowód jak ważna jest to książka, powiem tylko, że pozaznaczałam w niej cytatów na 4 strony A4. 😉

Wszystkie szczegóły znajdziesz we wpisie „5 wskazówek na drodze do dojrzałej relacji”. Umieściłam tam kilka cytatów, link do opisu książki (gdzie są również fragmenty do przeczytania) oraz link do strony fundacji, którą wspierasz nabywając ebooka w formie cegiełki 25 zł.

Ten przeżywany po ślubie dramat – że ty nie wypełniasz moich braków tak, jak tego pragnąłem – przebiega równolegle z zagubieniem prawdy o twoim byciu wolną i oddzielną ode mnie osobą. Masz rozum i wolną wolę, wnosisz je do naszej relacji, w związku z tym nie musisz chcieć tego, co ja, ani myśleć tak, jak ja.

„Wygrane małżeństwo” (Małgorzata Rybak)

okładka książki dla par i narzeczonych "Kocham Cię! Współczesne mity o miłości" autorstwa Piotra Klimskiego i Wojciecha Sulimierskiego

„Kocham Cię! Współczesne mity o miłości”

  • W udanym związku nie występują konflikty.
  • Motyle w brzuchu świadczą o prawdziwej miłości.
  • Wystarczy trafić na odpowiednią osobę, by zbudować szczęśliwe małżeństwo.

Te i wiele innych przekonań potrafią zaszkodzić niejednej parze pragnącej miłości na całe życie.

Piotr Klimski i Wojciech Sulimierski w swojej książce „Kocham Cię! Współczesne mity o miłości” postanowili rozprawić się z popularnymi mitami związanymi z budowaniem związków, przy okazji dzieląc się wskazówkami tworzenia zdrowych relacji. Pozycja ich autorstwa to sporo wartościowej wiedzy opartej o solidne fundamenty: badania naukowe, doświadczenia z terapii, ale też o kontakty z młodymi ludźmi i małżeństwami w kryzysie. Dzięki temu jest dopracowaną i rzetelną lekturą odpowiadającą na realne potrzeby osób, które chcą budować szczęśliwe relacje – takich jak Ty i ja. 😉

Oprócz skarbnicy konkretów (bardzo ważnych i potrzebnych!), spodobała mi się również forma książki. Autorzy nie narzucają „jedynych słusznych” rozwiązań, ale zachęcają czytelnika do myślenia. Treści są zaprezentowane w taki sposób, by żadne wrażliwe serce nie doznało szkody. 🙂

Jestem zachwycona tą pozycją! Od dawna brakowało mi źródła, do którego mogłabym odsyłać zakochanych poszukujących wiedzy o budowaniu dojrzałej relacji (pod kątem psychologicznym i nie tylko). „Kocham Cię!” nadaje się do tego idealnie.

W zakochaniu bardziej jesteśmy w nieświadomym kontakcie z własną, najczęściej niezaspokojoną lub nieakceptowaną potrzebą, projektowaną na obiekt zakochania, niż z realną osobą, taką jaka ona jest. (…) Zakochanie z definicji nie „zna” jeszcze drugiej osoby, „zna” natomiast zakochanego. Zakochanie to osoba dla mnie, miłość to ja dla osoby.

„Kocham Cię! Współczesne mity o miłości” (Piotr Klimski i Wojciech Sulimierski)

okładka książki o komunikacji: "Kochanie, wojny nie będzie. Przewodnik po komunikacji małżeńskiej" Marta i Marek Babik

„Kochanie, wojny nie będzie” Marta i Marek Babik

Kochanie, wojny nie będzie. Przewodnik po komunikacji małżeńskiej” (Marta i Marek Babik) to książka, która jest w stanie zmienić Twoje (i Wasze wspólne) życie – zwłaszcza pod kątem tytułowej komunikacji (serio, nie żartuję! :)).

Mimo że publikacja jest dość krótka (trochę ponad 130 stron), jest kompletnym przewodnikiem. Zawiera mnóstwo obrazowych przykładów, przydatnych schematów, zwięzłych podsumowań. Dzięki temu jeszcze łatwiej jest zrozumieć treść i… wprowadzić ją w życie.

Autorzy zebrali bardzo praktyczne wskazówki – sam konkret, zero wodolejstwa. Narzędzia dotyczące komunikacji są poukładane w spójną całość: asertywność, emocje, potrzeby, empatia, pochwała, wpisywanie się w role, współpraca. Prosta (przynajmniej w teorii ;)) i przejrzysta nauka krok po kroku.

Osobiście jestem zachwycona tą książką i z ręką na sercu polecam. Komu? Parom, narzeczonym, małżonkom a nawet singlom.

… aby móc się komunikować, trzeba najpierw wiedzieć, co chce się powiedzieć – w pierwszej kolejności odnosi się do emocji i świadomości tego, co czujemy. Emocje informują nas i otoczenie, co się z nami dzieje. Dlatego warto je sobie uświadamiać i starać się komunikować innym.

„Kochanie, wojny nie będzie” (Marta i Marek Babik)

„Laboratorium miłości. Tom 1: przed ślubem” red. Zbigniew Kaliszuk

Jedna z lepszych książek traktujących o wszechstronnym budowaniu relacji. Natknęłam się na nią przypadkiem w miejskiej bibliotece jeszcze zanim poznałam mojego męża. Jednak już wtedy jej lektura dała mi solidne podstawy w zakresie tematyki związkowej. Polecam szczególnie parom, które są dopiero na początku drogi – pomaga uporządkować wiele spraw. „Laboratorium miłości tom 1: przed ślubem” – co prawda papierowy nakład wyczerpany, jednak pozostaje Allegro i wersja elektroniczna (ebook).

Głupie może być zakochanie, ale nie miłość. Bóg nie jest naiwniakiem, a jest przecież miłością. Bóg nikomu nie pozwoli sobą manipulować, ani wykorzystywać siebie do czyichś niedojrzałych celów. Miłość jest nie tylko szczytem dobroci, ale jest też szczytem mądrości. To właśnie dlatego miłość nie ma nic wspólnego z naiwnością.

„Laboratorium miłości. Tom 1: przed ślubem” (ks. Marek Dziewiecki)

"5 języków miłości" Gary Chapman - książki dla narzeczonych

„5 języków miłości” Gary Chapman

Jest to nie bez powodu jedna z najpopularniejszych książek dla par. Idea języków miłości pozwala odkryć, że jesteśmy różni i że każdy z nas czuje się kochany w odmiennych sytuacjach. Dzięki pozycji „5 języków miłości” łatwiej będzie Ci zrozumieć przeżywanie miłości przez Twojego ukochanego/ukochaną. Link do internetowego testu oraz kilka podstawowych informacji znajdziesz również w moim wpisie o rodzajach języków miłości.

okładka książki dla narzeczonych i młodych małżeństw "Teściowie i młodzi. Jak to ma działać?" Ksawery Knotz

„Teściowie i młodzi. Jak to ma działać?”

Książka „Teściowie i młodzi. Jak to ma działać?” (Ksawery Knotz OFMCap, Anna Zajic, Małgorzata i Jan Wilkowie) zawiera rzeczowe objaśnienia, jak powinny działać relacje na linii małżonkowie – teściowie/rodzice. Jest to ważne, ponieważ – jak wspominają autorzy – „zdarzało się nam słyszeć również opowieści o tym, jak tragicznie rozpadały się małżeństwa niektórych osób. I co nas zaskoczyło, prawie za każdym razem przyczyna była dość podobna: brak właściwych relacji między usamodzielniającymi się młodymi małżonkami a ich rodzicami”.

Zagadnienie relacji międzypokoleniowych dotyczy wielu aspektów – tak fundamentalnych jak priorytety po ślubie (współmałżonek na pierwszym miejscu, nie rodzina pochodzenia), ale też codziennych konfliktów spowodowanych innym podejściem do tych samych sytuacji (wyniesionych z domów rodzinnych). Książka obfituje w poruszające historie wprost z małżeńskiego życia oraz konkretne wskazówki, np. warunki, by mieszkanie razem z rodzicami/teściami (raczej odradzane) miało szansę się udać.

„Teściowie i młodzi” skierowana jest zarówno do małżonków, jak i do ich rodziców. Przeplatane podrozdziały (raz dla małżonków, raz dla rodziców) pomagają zrozumieć perspektywę drugiej strony. Sądzę, że z książki najwięcej skorzystają narzeczeni i młodzi małżonkowie. Zwłaszcza pary, których dotyczą problemy w relacjach z teściami/rodzicami oraz związki, w których do tej pory temat relacji z rodziną pochodzenia nie był jeszcze podejmowany – można czytać we dwoje. 🙂

To naprawdę solidne kompendium wiedzy (mimo niewielkich rozmiarów ;)) dookoła zagadnienia relacji z rodzicami/teściami – po ślubie, ale i przed.

Kościół, definiując sakrament małżeństwa jako sakrament więzi małżeńskiej, podnosi rangę więzi młodych małżonków – mężczyzny i kobiety – a tym samym pomniejsza znaczenie ich więzi z rodzicami. Priorytety zostają ustalone. Dla małżonków na pierwszym miejscu w ich hierarchii ważności powinno być dobro męża czy żony, następnie dzieci, a dopiero potem rodziców i innych ludzi.

„Teściowie i młodzi. Jak to ma działać?”

"Dwoje staje się jednym. Modlitwa narzeczonych. Liturgia sakramentu małżeństwa" - książki dla narzeczonych

„Dwoje staje się jednym. Modlitwa narzeczonych”

Pozycja niewielkich rozmiarów, którą odkryłam dopiero w trakcie podróży poślubnej w białostockiej księgarni (zwiedzanie księgarń to obowiązkowy punkt każdej mojej podróży ;)). Wewnątrz książki znajduje się między innymi nowenna przed zawarciem sakramentu małżeństwa, liturgia Mszy ślubnej, propozycje czytań na TEN dzień. Więcej w temacie bliższych przygotowań do sakramentu małżeństwa znajdziesz również w darmowym ebooku ślubnych inspiracji czy we wpisie o ślubnych formalnościach (gdzie pobierzesz specjalną checklistę).

okładka książki dla narzeczonej "Przedślubnik. Poradnik dla narzeczonej" Sheryl Nissinen

„Przedślubnik. Poradnik dla narzeczonej” Sheryl Nissinen

„Przedślubnik. Poradnik dla narzeczonej” to pozycja psychologiczna (nienawiązująca bezpośrednio do wiary), która pomaga zrozumieć siebie i swoje reakcje na drodze ostatnich ślubnych przygotowań. Książka zawiera sporo ciekawych spostrzeżeń oraz historii innych panien młodych, dzięki czemu skłania do głębszej refleksji nad nadchodzącą życiową zmianą.

Żałuję, że natknęłam się na nią dopiero po ślubie. Wcześniejsza lektura pozwoliłaby mi uniknąć wielu frustracji i być dla siebie bardziej wyrozumiałą. Polecam każdej pannie młodej, ale też młodym żonom, które wciąż nie do końca zamknęły za sobą etap panieństwa.

Nakład książki wyczerpano, pozostaje Allegro i OLX. 😉

Warto nazywać i wyrażać swoje lęki. (…) Nie ma nic dziwnego w tym, że się boisz, skoro zamierzasz zrobić krok w nieznane. Wystarczy pomyśleć o tym, jak głębokiego oddania wymaga małżeństwo, żeby zrozumieć, że przy tej okazji z zakamarków naszej psychiki z pewnością wypełzną najgłębsze lęki, domagając się uwagi, a czasem leczenia.

„Przedślubnik. Poradnik dla narzeczonej” (Sheryl Nissinen)

"Listy" Joanna Beretta Molla i Piotr Molla - książki dla narzeczonych

„Listy” Joanna Beretta Molla i Piotr Molla

Absolutnie piękne, urzekające i inspirujące! Pewnie już kojarzysz moją miłość do św. Joanny i do jej (i Piotra) listów pełnych uczucia i wiary. Jeśli nie, to przypominam o wpisie „Listy św. Joanny Beretty Molli”, w którym znajdziesz również wciąż aktualne wyzwanie (materiały do pobrania za darmo i bez żadnych zapisów).

Dodam jedynie, że listy zakochanych są dostępne w dwóch wersjach: „Podarunek miłości. Listy z okresu narzeczeństwa” (dostępne oczywiście na Allegro ;)) oraz „Listy”, gdzie są zebrane również te małżeńskie.

"Kobieta i mężczyzna. Boska miłość" Joachim Badeni OP - książki dla narzeczonych

„Kobieta i mężczyzna. Boska miłość” Joachim Badeni OP

W zeszłą Wigilię na półce z książkami mojej cioci, wśród kilku innych pozycji, odkryłam wywiad z ojcem Badenim – „Mistyk w kąpieli” (polecam! :)). Z racji tego, że jedną z najbardziej fascynujących rzeczy w małżeństwie jest dla mnie duchowość sakramentalnej pary, nie mogłam przeoczyć przypisów, w których była wspomniana inna lektura – „Kobieta i mężczyzna. Boska miłość”. Niesamowite, jak wiele o duchowej relacji małżeńskiej może wiedzieć zakonnik! Jeśli temat Cię interesuje, ta książka jest jak najbardziej dla Ciebie. 🙂

Kiedyś byłem na rekolekcjach odnowy w Duchu Świętym w Bielsku. Tam jest dość dynamiczna wspólnota, ma pięć filii w całej Polsce. I przyszło mi tam na myśl, jak ma wyglądać modlitwa w małżeństwie. Oczywiście mogą odmówić dziesiątkę różańca albo kilka psalmów, to jest bardzo dobre. Ale ja zaproponowałem coś takiego. Małżonkowie po pracy, po wszystkich zajęciach domowych, kiedy jest spokój, wszystko pozmywane, pozałatwiane, dzieci już śpią, siadają obok siebie i odnajdują coś takiego, jak gdyby małe światełko. I to jest światełko miłości i łaski sakramentu małżeństwa. To światełko, gdy się pojawi, trzeba kontemplować. Mąż kontempluje to światełko w żonie, a ona w nim. Wzajemna kontemplacja tajemnicy ich małżeństwa przez jedność, przez dwa różne światła, ale takie same.

„Kobieta i mężczyzna. Boska miłość” (Joachim Badeni OP)

"Istota małżeństwa" Keller - książki dla narzeczonych

„Istota małżeństwa” Timothy Keller oraz Kathy Keller

Kolejna książka związana z duchowością małżeństwa, na którą wpadłam tym razem w poznańskiej księgarni. 😉 Największym jej minusem jest to, że niestety nie odnosi się do sakramentalności relacji – wynika to z tego, że autorzy są protestantami. Nie zmienia to jednak faktu, że „Istota małżeństwa” jest pełna cennych myśli na różnych płaszczyznach. Niech dowodem na to będzie mój egzemplarz książki, który jest cały obklejony zakładkami, zaznaczającymi ważne fragmenty. 🙂

Czemu zatem służy małżeństwo? Temu, abyśmy pomagali sobie nawzajem stawać się takimi, jakimi będziemy w przyszłości w chwale – nowym stworzeniem, jakim ostatecznie uczyni nas Bóg. Wspólnym przeznaczeniem, ku któremu spoglądają mąż i żona, jest tron oraz święta, czysta i nieskalana natura, jaką posiądziemy. Nie potrafię sobie wyobrazić wspanialszego wspólnego przeznaczenia i dlatego oparcie małżeństwa na chrześcijańskiej przyjaźni może wznieść je na poziom, do którego żadna inna wizja małżeństwa nawet się nie zbliża. „Istota małżeństwa” (Timothy Keller)

okładka książki dla małżonków i narzeczonych przed ślubem "Obudzić sakrament małżeństwa" Ksawery Knotz

„Obudzić sakrament małżeństwa” Ksawery Knotz OFCCap

Duchowość małżeńska po raz trzeci, tym razem w całkowicie katolickim wydaniu. „Obudzić sakrament małżeństwa” zawiera podstawy do zrozumienia istoty sakramentu małżeństwa. Pomaga w odkrywaniu sakramentalnego wymiaru relacji kobiety i mężczyzny. Zachęca do wspólnych rozmów, m.in. dzięki dołączonym na końcu książki pytaniom do dialogu małżeńskiego.

Pozycję czyta się dość trudno. Warto dawkować sobie treści i często wracać do już przeczytanych.

Może nie do końca Cię przekonałam, ale naprawdę warto ją przeczytać – zwłaszcza, jeśli interesuje Cię temat duchowości małżeńskiej. 🙂

Więcej o wnioskach z lektury (i spotkania autorskiego z o. Ksawerym Knotzem) znajdziesz we wpisie „Sakrament małżeństwa według o. Ksawerego Knotza”.

Można powiedzieć, że łaska wypływająca z sakramentu chrztu zostaje sprofilowana przez sakrament małżeństwa i odtąd wszystko, co Bóg robi w życiu małżonka, służy zawsze umocnieniu więzi małżeńskiej i budowaniu wspólnoty domowego Kościoła.

„Obudzić sakrament małżeństwa” (Ksawery Knotz OFMCap)

"Przewodnik dla grzeszników. Naturalne planowanie rodziny" Simcha Fisher - książki dla narzeczonych

„Przewodnik dla grzeszników. Naturalne planowanie rodziny” Simcha Fisher

Umieściłam tę książkę na tej pozycji w tym zestawieniu nieprzypadkowo. „Przewodnik dla grzeszników”, oprócz tytułowej tematyki NPR (Naturalnego Planowania Rodziny), zawiera niezwykle celne podejście do duchowej warstwy małżeństwa – nie tylko w kontekście seksualności. Po więcej informacji zapraszam do mojej recenzji książki „Przewodnik dla grzeszników. Naturalne planowanie rodziny”.

podręcznik do NPR - książki dla narzeczonych

Podręcznik do NPR

Z premedytacją nie zaproponowałam w tym miejscu żadnego konkretnego tytułu, jak również specjalnie wciągnęłam tematykę NPR do listy książek dla narzeczonych. Jest to niezwykle ważny temat, niestety często pomijany na tym etapie związku. Nie będę tutaj się rozpisywać, wszystko – łącznie z sugestiami pozycji – znajdziesz we wpisie o nauce NPR (Naturalnego Planowania Rodziny).

Pismo święte - książki dla narzeczonych

Pismo Święte

Pomyślałam o tym, że przygotowując się do ślubu (i nie tylko wtedy) czyta się tak wiele mądrych książek, a często zapomina się o tej najważniejszej. Dlatego na koniec, jako przypomnienie, wspominam Biblię. Bo tak naprawdę sam Bóg – i Jego Słowo – jest najlepszym Przewodnikiem na drodze narzeczeństwa. To On jest nauczycielem Miłości, a książki są tylko pomocą.

Owocnej lektury i owocnych przygotowań do dnia ślubu!

okładka narzędzia dla wierzących par: "Cytatownik - cytaty i pytania dla bliższego poznania"; zawiera trudne, szczere pytania dla zakochanych, narzeczonych do lepszego poznania się

„Cytatownik – cytaty i pytania dla bliższego poznania”

Nie raz (zwłaszcza przy tych najbardziej odkrywczych i wartościowych publikacjach) kusiło mnie, by rozszerzyć ich treść o karty pracy – takie z zadaniami do samodzielnej refleksji, ale i z ćwiczeniami do pracy we dwoje, by teorię z zadrukowanych stron książki przełożyć na praktykę konkretnej relacji.

Stworzenie kart pracy do wszystkich ulubionych lektur dla par jest wręcz niemożliwe, ale… Zamieniłam te marzenia w wygodne narzędzie dla zakochanych, którzy chcą budować związek na całe życie – „Cytatownik – cytaty i pytania dla bliższego poznania”. To 50 wyselekcjonowanych cytatów, 114 szczerych pytań do drugiej połówki i 50 romantycznych zdań do dokończenia. Wszystko po to, by pomóc Ci jeszcze lepiej poznać ukochaną osobę, spędzając miło czas! 🙂 Więcej informacji o „Cytatowniku” w tym opisie narzędzia dla par z pytaniami.

PS Jeśli masz ochotę poznać więcej tytułów – nie tylko związkowych – przygotowałam dodatkową listę do pobrania. „Perełki książkowe panny Aleksandry” zbierają pozycje, które ukształtowały mnie na żonę, jaką dzisiaj jestem. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

PS2 Ten wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany przez Allegro. 😉 Sporo wspomnianych przeze mnie książek nie jest już dostępna w regularnej sprzedaży, dlatego podrzucam Ci moje rozwiązanie – w ten sposób niejednokrotnie udało mi się zdobyć niedostępne książki. 🙂