Przygotowania do tego wielkiego dnia wymagają nie tylko zadbania o dekoracje, salę weselną, kreacje itp. Aby przystąpić do ślubu konkordatowego, potrzebne jest również spełnienie kilku formalności. Jeśli gubicie się w gąszczu wymaganych zaświadczeń, to ten wpis jest dla Was. 🙂
Kilka miesięcy przed ślubem
Rezerwacja terminu
Do kancelarii parafialnej kościoła, w którym chcecie wziąć ślub, warto zgłosić się jak najszybciej. Pozwoli to na rezerwację interesującej Was daty oraz godziny ślubu. W trakcie tej wizyty możecie również zdobyć odpowiedzi na nurtujące Was pytania – między innymi o konieczne dokumenty.
* Wizyta w kancelarii rodzimej parafii
W przypadku, gdy Wasz ślub będzie miał miejsce w parafii, do której nie należy narzeczona ani narzeczony, nieodzownym okaże się uzyskanie stosownej zgody. Zazwyczaj wystarczy jedno (z jego lub jej parafii) takie zaświadczenie na przygotowanie i udzielenie sakramentu w innej parafii. Żeby się upewnić, warto zapytać podczas pierwszej wizyty w kancelarii (patrz wyżej).
Kurs przedmałżeński
Istnieją różnorodne formy kursów przedmałżeńskich – wyjazdowe, weekendowe, jako cykl cotygodniowych spotkań. Warto jak najwcześniej zainteresować się tematem. Po pierwsze, żeby uniknąć realizowania kursu na ostatnią chwilę. Po drugie, miejsca na te najlepsze rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. 😉
Uwaga na datę ważności zaświadczenia o kursie przedmałżeńskim – w większości miejsc w Polsce jest ono ważne bezterminowe, w niektórych diecezjach krócej (np. rok).
Więcej o naukach przedślubnych przeczytasz we wpisie „Gdzie najlepiej zrobić kurs przedmałżeński?”, w którym znajdziesz listę polecanych katechez dla narzeczonych.
* Katecheza przedślubna, dzień skupienia
Ten punkt nie dla wszystkich jest obowiązkowy, wszystko zależy od diecezji, w której chcecie przyjąć sakrament małżeństwa. Warto się tego dowiedzieć już podczas pierwszej wizyty w kancelarii parafialnej. Katecheza przedślubna jest dodatkową formą przygotowania do tego wielkiego dnia, obowiązkową na przykład w diecezji rzeszowskiej. Natomiast dzień skupienia jest wymagany, jeśli zamierzacie wziąć ślub np. w diecezji tarnowskiej.
Poradnia życia rodzinnego
Aby móc zostać mężem i żoną, potrzebujecie odbyć trzy (czasami dwie) wizyty w poradni życia rodzinnego. Często każde ze spotkań jest poprzedzone miesięczną przerwą. Przeważnie rozmowy dotyczą nauki metod naturalnego planowania rodziny (NPR). I tutaj moja drobna uwaga – jeśli naprawdę serio podchodzicie do tego tematu, warto zacząć obserwację swojego organizmu jak najwcześniej. Pozwoli to na spokojnie nauczyć się siebie, dzięki czemu unikniecie stresu już po ślubie. 🙂
Więcej informacji o tym, jak zacząć z naturalnym planowaniem rodziny znajdziesz we wpisie „Nauka NPR”.
Trzy miesiące przed ślubem
Protokół przedślubny
Jest to najważniejszy dokument, pozwalający na przystąpienie do sakramentu małżeństwa. Spisanie go zajmuje trochę czasu, dlatego na taką wizytę w kancelarii parafialnej należy umówić się wcześniej. Najlepiej jest uczynić to w parafii, w której odbędzie się Wasz ślub. Jeśli z jakiś powodów jest to utrudnione, istnieje możliwość dokonania tego w innym miejscu – wystawiana jest wtedy tak zwana licencja.
Do spisania protokołu potrzebne będą:
- dowody osobiste,
- świadectwo chrztu (ważne 6 miesięcy),
- świadectwo bierzmowania (zazwyczaj nie jest potrzebne jako osobny dokument, potrzebna adnotacja mieści się na świadectwie chrztu),
- zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego,
- opcjonalnie (zależy od diecezji) świadectwo ukończenia katechez przedślubnych, odbycia dnia skupienia,
- zaświadczenie o odbyciu cyklu spotkań w poradni życia rodzinnego (można je donieść również później),
- świadectwo z ostatniej klasy szkoły średniej lub zawodowej (ostatni rok nauki religii).
Zapowiedzi
Po spisaniu protokołu przedślubnego przez dwie niedziele z rzędu (lub święta nakazane) wygłaszane są zapowiedzi w Waszych parafiach – osobno narzeczonej i narzeczonego.
Spowiedź przedślubna
Obowiązkowe jest dwukrotne przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania (ale można też częściej ;)). Po raz pierwszy – możliwie najwcześniej po spisaniu protokołu (lub po pierwszej wizycie w kancelarii), drugi – możliwie jak najbliżej dnia ślubu.
Przed ślubem
Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego
Biorąc ślub konkordatowy, oprócz sakramentu małżeństwa zostaniecie również połączeni prawnie. W tym celu konieczne jest wybranie zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego. Jak je zdobyć? Wystarczy, że wybierzecie się razem, zaopatrzeni w dowody osobiste do dowolnej placówki USC. Nie trzeba się wcześniej umawiać. Takie zaświadczenie jest ważne przez 6 miesięcy.
Ostatnimi dokumentami, które należy dostarczyć do parafii, w której odbędzie się Wasz ślub są:
- świadectwo o wygłoszeniu zapowiedzi,
- dane świadków (imię, nazwisko, adres),
- zaświadczenie o odbyciu spowiedzi przedślubnych,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (ważne 6 miesięcy).
Checklista do pobrania
Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę uporządkować ten papierkowy chaos. 🙂 Ale to jeszcze nie koniec. Przygotowałam dla Was checklistę, dzięki której będziecie mieć pod kontrolą wszystkie ślubne formalności. Plik jest do pobrania tutaj. Powodzenia! 🙂