Ślub konkordatowy – formalności

Przygotowania do tego wielkiego dnia wymagają nie tylko zadbania o dekoracje, salę weselną, kreacje itp. Aby przystąpić do ślubu konkordatowego, potrzebne jest również spełnienie kilku formalności. Jeśli gubicie się w gąszczu wymaganych zaświadczeń, to ten wpis jest dla Was. 🙂

Kilka miesięcy przed ślubem

Rezerwacja terminu

Do kancelarii parafialnej kościoła, w którym chcecie wziąć ślub, warto zgłosić się jak najszybciej. Pozwoli to na rezerwację interesującej Was daty oraz godziny ślubu. W trakcie tej wizyty możecie również zdobyć odpowiedzi na nurtujące Was pytania – między innymi o konieczne dokumenty.

* Wizyta w kancelarii rodzimej parafii

W przypadku, gdy Wasz ślub będzie miał miejsce w parafii, do której nie należy narzeczona ani narzeczony, nieodzownym okaże się uzyskanie stosownej zgody. Zazwyczaj wystarczy jedno (z jego lub jej parafii) takie zaświadczenie na przygotowanie i udzielenie sakramentu w innej parafii. Żeby się upewnić, warto zapytać podczas pierwszej wizyty w kancelarii (patrz wyżej).

Kurs przedmałżeński

Istnieją różnorodne formy kursów przedmałżeńskich – wyjazdowe, weekendowe, jako cykl cotygodniowych spotkań. Warto jak najwcześniej zainteresować się tematem. Po pierwsze, żeby uniknąć realizowania kursu na ostatnią chwilę. Po drugie, miejsca na te najlepsze rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. 😉

Uwaga na datę ważności zaświadczenia o kursie przedmałżeńskim – w większości miejsc w Polsce jest ono ważne bezterminowe, w niektórych diecezjach krócej (np. rok).

Więcej o naukach przedślubnych przeczytasz we wpisie „Gdzie najlepiej zrobić kurs przedmałżeński?”, w którym znajdziesz listę polecanych katechez dla narzeczonych.

* Katecheza przedślubna, dzień skupienia

Ten punkt nie dla wszystkich jest obowiązkowy, wszystko zależy od diecezji, w której chcecie przyjąć sakrament małżeństwa. Warto się tego dowiedzieć już podczas pierwszej wizyty w kancelarii parafialnej. Katecheza przedślubna jest dodatkową formą przygotowania do tego wielkiego dnia, obowiązkową na przykład w diecezji rzeszowskiej. Natomiast dzień skupienia jest wymagany, jeśli zamierzacie wziąć ślub np. w diecezji tarnowskiej.

Poradnia życia rodzinnego

Aby móc zostać mężem i żoną, potrzebujecie odbyć trzy (czasami dwie) wizyty w poradni życia rodzinnego. Często każde ze spotkań jest poprzedzone miesięczną przerwą. Przeważnie rozmowy dotyczą nauki metod naturalnego planowania rodziny (NPR). I tutaj moja drobna uwaga – jeśli naprawdę serio podchodzicie do tego tematu, warto zacząć obserwację swojego organizmu jak najwcześniej. Pozwoli to na spokojnie nauczyć się siebie, dzięki czemu unikniecie stresu już po ślubie. 🙂

Więcej informacji o tym, jak zacząć z naturalnym planowaniem rodziny znajdziesz we wpisie „Nauka NPR”.

dwoje jednym ciałem - obrączki

Trzy miesiące przed ślubem

Protokół przedślubny

Jest to najważniejszy dokument, pozwalający na przystąpienie do sakramentu małżeństwa. Spisanie go zajmuje trochę czasu, dlatego na taką wizytę w kancelarii parafialnej należy umówić się wcześniej. Najlepiej jest uczynić to w parafii, w której odbędzie się Wasz ślub. Jeśli z jakiś powodów jest to utrudnione, istnieje możliwość dokonania tego w innym miejscu – wystawiana jest wtedy tak zwana licencja.

Do spisania protokołu potrzebne będą:

 • dowody osobiste,
 • świadectwo chrztu (ważne 6 miesięcy),
 • świadectwo bierzmowania (zazwyczaj nie jest potrzebne jako osobny dokument, potrzebna adnotacja mieści się na świadectwie chrztu),
 • zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego,
 • opcjonalnie (zależy od diecezji) świadectwo ukończenia katechez przedślubnych, odbycia dnia skupienia,
 • zaświadczenie o odbyciu cyklu spotkań w poradni życia rodzinnego (można je donieść również później),
 • świadectwo z ostatniej klasy szkoły średniej lub zawodowej (ostatni rok nauki religii).

Zapowiedzi

Po spisaniu protokołu przedślubnego przez dwie niedziele z rzędu (lub święta nakazane) wygłaszane są zapowiedzi w Waszych parafiach – osobno narzeczonej i narzeczonego.

Spowiedź przedślubna

Obowiązkowe jest dwukrotne przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania (ale można też częściej ;)). Po raz pierwszy – możliwie najwcześniej po spisaniu protokołu (lub po pierwszej wizycie w kancelarii), drugi – możliwie jak najbliżej dnia ślubu.

Przed ślubem

Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego

Biorąc ślub konkordatowy, oprócz sakramentu małżeństwa zostaniecie również połączeni prawnie. W tym celu konieczne jest wybranie zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego. Jak je zdobyć? Wystarczy, że wybierzecie się razem, zaopatrzeni w dowody osobiste do dowolnej placówki USC. Nie trzeba się wcześniej umawiać. Takie zaświadczenie jest ważne przez 6 miesięcy.

Ostatnimi dokumentami, które należy dostarczyć do parafii, w której odbędzie się Wasz ślub są:

 • świadectwo o wygłoszeniu zapowiedzi,
 • dane świadków (imię, nazwisko, adres),
 • zaświadczenie o odbyciu spowiedzi przedślubnych,
 • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (ważne 6 miesięcy).
checklista ślubnych formalności, wymagane dokumenty do ślubu kościelnego

Checklista do pobrania

Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę uporządkować ten papierkowy chaos. 🙂 Ale to jeszcze nie koniec. Przygotowałam dla Was checklistę, dzięki której będziecie mieć pod kontrolą wszystkie ślubne formalności. Plik jest do pobrania tutaj. Powodzenia! 🙂