baner do wpisu NPR krok po kroku - temperatura

NPR krok po kroku #1 – temperatura

Temat NPR (Naturalnego Planowania Rodziny) pojawił się na blogu już jakiś czas temu. We wpisie „Nauka NPR” zebrałam wszystkie najważniejsze wskazówki do wdrożenia jeszcze przed ślubem. Okazało się, że poruszanie tego zagadnienia jest potrzebne, stąd ruszam z nową serią „NPR krok po kroku”. 🙂

W kolejnych wpisach pojawią się obserwacje, następnie opowiem trochę o interpretacji, by ostatecznie pomóc wybrać Ci metodę, która będzie dla Ciebie (i Twojego przyszłego małżeństwa) skrojona na miarę. Na pierwszy ogień idzie temperatura, która jest moim ulubionym wskaźnikiem mówiącym o płodności.

Temperatura w NPR

Dlaczego tak bardzo przypadła mi do gustu? Głównie dlatego, że (zazwyczaj ;)) jest bardzo czytelna. Mierzysz temperaturę, otrzymujesz liczbowy wynik i nie musisz się zastanawiać, co organizm miał na myśli (a bywa tak w przypadku śluzu – zwłaszcza na początku nauki).

Jak zmienia się temperatura w trakcie cyklu?

Po co w ogóle mierzyć temperaturę? W ciągu cyklu miesięcznego podstawowa temperatura ciała kobiety nieznacznie wzrasta, a dzieje się to pod wpływem hormonu o nazwie progesteron. Na tej podstawie – zapisując codzienne pomiary – można wyznaczyć czas niepłodności bezwzględnej.

książki NPR, termometr Microlife

Metody NPR

Wśród metod NPR wyróżnia się te oparte na objawach śluzu, szyjki i pomiarach temperatury (np. metoda Rötzera), wyłącznie na temperaturze (metoda ścisła termiczna) oraz wyłącznie na śluzie (np. model Creightona). Oznacza to, że wcale nie musisz mierzyć temperatury swojego ciała, by z powodzeniem stosować NPR. Jednak obserwacja więcej niż jednego wskaźnika pozwala na dokładniejsze wyznaczenie czasu płodności i niepłodności. Z drugiej strony, sam pomiar temperatury może być wystarczający – na takiej zasadzie działają m.in. nowoczesne komputery cyklu (np. Cyclotest).

Jak mierzyć temperaturę podczas cyklu?

Człowiek jest istotą stałocieplną, jednak to wcale nie oznacza, że jego ciało nieustannie utrzymuje poziom ok. 36, 6 °C. W ciągu dnia można zauważyć liczne wahania temperatury – związane z aktywnością, spożywaniem posiłków, przeżywaniem emocji itp. Dlatego na potrzeby stosowania NPR mierzy się podstawową temperaturę ciała, niezaburzoną czynnikami zewnętrznymi – zazwyczaj tuż po przebudzeniu lub w spoczynku.

Gdzie mierzyć temperaturę owulacyjną?

Aby uzyskać rzetelny wynik, należy mierzyć temperaturę wewnątrz ciała, czyli w miejscach wyścielonych śluzówką: w ustach, w odbycie, w pochwie. Najczęściej wybieraną opcją – z wiadomych względów – są usta. Dokonując pomiaru wewnątrz jamy ustnej należy pamiętać, by termometr znajdował się zawsze w tym samym miejscu – np. na wysokości któregoś zęba, można tez obkleić termometr plastrem, który stanie się wyznacznikiem głębokości zanurzenia. 😉

Jaki termometr do NPR??

Do pomiaru temperatury zalecane są elektroniczne termometry owulacyjne – różniące się od tych zwyczajnych większą dokładnością (do dwóch miejsc po przecinku), szklane termometry owulacyjne (trudno dostępne) lub zwykłe szklane termometry lekarskie. Najpopularniejsze na rynku NPR są: szklany Geratherm Basal lub elektroniczny Microlife MT 16C2.

karta obserwacji NPR, termometr Microlife

Kiedy mierzyć temperaturę NPR?

Najlepiej zaraz po przebudzeniu przed wstaniem z łóżka – codziennie o tej samej godzinie. W zależności od wybranej metody NPR istnieją różnice w dopuszczalnych odstępstwach od wyznaczonej pory – zazwyczaj jest to pół godziny wcześniej lub później.

Jak wypełnić kartę obserwacji cyklu?

Jak notować pomiary temperatury? Na karcie obserwacji – na początek możesz wykorzystać uniwersalną kartę z bloga „Cała jesteś piękna!”. Zaznaczanie pomiarów z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku może być niewygodne, dlatego w metodach NPR stosuje się zaokrąglanie do pół kreski.

Eksperymentuj z temperaturą w NPR!

Niektórym kobietom – np. pracującym na zmiany ciężko jest utrzymać stałą porę mierzenia temperatury. Czy to oznacza, że w ich przypadku nie da się obserwować zmian w podstawowej temperaturze ciała? Niekoniecznie – zazwyczaj stosuje się wtedy pomiar zaraz po przebudzeniu z najdłuższego snu lub podczas spoczynku (np. po godzinnym oglądaniu telewizji w bezruchu).

A co ze zmianą czasu z letniego na zimowy? Co jeśli zmierzę o innej godzinie niż zwykle? Przeważnie nie ma to wielkiego wpływu na obserwacje, jednak wszystko zależy od Twojego ośrodka termoregulacji. Dlatego tak często zachęcam do rozpoczęcia nauki NPR jak najwcześniej przed ślubem, by sprawdzić jaki wpływ na Twój organizm wywołują różne zakłócenia i uniknąć stresu w późniejszym małżeńskim życiu.

Na początku mojej przygody z nauką NPR nie przestrzegałam stałej pory pomiaru temperatury. Często mierzyłam w środku nocy lub o różnych godzinach pobudek. Okazało się, że mimo takich wahań, wykres mojej temperatury nadal był czytelny.

Aktualnie mierzę temperaturę codziennie o 5.20 i nie, nie wstaję o tej porze. Zaraz po leżakowaniu z termometrem, wracam do krainy marzeń sennych. 🙂 To jest mój sposób – ważne, żebyś Ty znalazła idealny dla siebie.

Zacznij z NPR – nagranie

Chcesz wiedzieć więcej o NPR i bez stresu zacząć prowadzić obserwacje? Obejrzyj bezpłatne nagranie „Zacznij z NPR” i dowiedz się:

  • jak prowadzić obserwacje,
  • jak wybrać najlepszą dla siebie metodę NPR,
  • na co zwrócić uwagę na początku nauki.

Poza tym przygotowałam dla Ciebie kartę obserwacji do druku na start oraz praktyczne wskazówki. Wystarczy się zapisać po konkretną wiedzę o NPR.

grafika do nagrania o NPR naturalnym planowaniem rodziny jak zacząć

PS Pierwsza wersja tego wpisu powstała kilka lat temu. Od tamtej pory sporo się zmieniło i moja pasja do NPR zamieniła się w… 3 dyplomy nauczyciela. 😉 W moim sklepie znajdziesz kompleksowe narzędzia do nauki NPR, szczególnie polecam kurs w formie e-booka „NPR w 28 dni według metody prof. Rötzera” – idealny gdy nie masz czasu i chcesz skutecznie nauczyć się metody.

podręcznik do nauki NPR metody Rotzera

4 thoughts on “NPR krok po kroku #1 – temperatura

  1. Dzięki za ten cykl! To bardzo ważny temat. Jestem ciekawa Twojego zdania co do termometru, u mnie na kursie zalecali tylko rtęciowy (lub specjalny tej firmy z cieczą, oczywiście drogi), zdaniem prowadzącej tylko taki będzie dokładny.
    I z ciekawości, czy ten elektroniczny szybko mierzy? Bo rtęciowemu daję około 7 minut, zdarza mi się zasnąć w trakcie mierzenia 😉

    1. Dzięki za komentarz! 🙂 Tak, często zalecany jest termometr szklany, jednak elektroniczny również dobrze się spisuje – mierzy dużo szybciej i od razu wyświetla wynik. Ważne tylko, żeby pomiar był z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku – czyli, żeby był to termometr owulacyjny.

  2. Szkoda, że takich artykułów nie było, kiedy przygotowywałam się do ślubu 🙂 Były tylko takie bardzo ogólne i nadmiernie entuzjastyczne, pod wpływem których czułam się tylko jeszcze bardziej zagubiona… I to mimo że mieliśmy się starać od razu po ślubie!

    Dziękuję za udostępnienie moich wpisów <3 Cieszę się, że są przydatne!

    1. Dziękuję za komentarz. 🙂 Moje początki również nie były łatwe, stąd pomysł na ten cykl.
      Lubię dzielić się dobrymi treściami. 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.