baner do wpisu: czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu kościelnego

Czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu kościelnego?

Jak to jest z tym bierzmowaniem? Czy bez bierzmowania można wziąć ślub kościelny? A może ksiądz nie udzieli ślubu bez bierzmowania?

Mam wrażenie, że wokół tematu ślub a bierzmowanie urosło tak wiele mitów, że niektórzy są wręcz zszokowani, gdy próbuję to odkręcić. Ja miałam to szczęście, że ksiądz przygotowujący mnie do sakramentu bierzmowania był z nami szczery. Od początku mówił, że wśród konsekwencji braku bierzmowania NIE znajduje się niemożność wzięcia ślubu kościelnego.

Czy bez bierzmowania można wziąć ślub kościelny?

Odpowiedź brzmi: można wziąć ślub kościelny bez bierzmowania i na tym mogłabym zakończyć ten wpis. 😉 Jednak wiem, że wciąż są księża, którzy twierdzą inaczej – niektórzy nie mają odpowiedniej wiedzy, inni próbują przemilczeć kwestię dobrowolności. A prawda jest taka, że bierzmowanie jest ZALECANE narzeczonym przygotowującym się do sakramentu małżeństwa, jednak NIE jest konieczne, nie może warunkować wzięcia ślubu kościelnego ani tym bardziej wpływać na ważność sakramentu – ślub kościelny jest ważny bez bierzmowania.

kobieta w sukni ślubnej w obiektywie fotografa ślubnego ze Śląska
Wszystkie zdjęcia z tego wpisu są autorstwa Bartka Wyrobka – fotografa ślubnego ze Śląska.

Czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu kościelnego?

Żeby znaleźć pełną i oficjalną (!) odpowiedź na pytanie o obowiązkowe bierzmowanie do ślubu kościelnego, warto sięgnąć po Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. W punkcie 24 znajduje się zapis: „Tym narzeczonym, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, należy umożliwić przyjęcie tego sakramentu, jeśli nie stoi na przeszkodzie poważna niedogodność”.

Zgodnie z tym zapisem, jest jedynie mowa o umożliwieniu przyjęcia bierzmowania przed ślubem kościelnym. Nie ma nic o tym, że bierzmowanie jest obowiązkowe dla narzeczonych – bo nie jest. Do „poważnych niedogodności” wrócę za chwilę, ale teraz – dla niedowiarków, którzy nie ufają tej interpretacji – mam rozwinięcie tych zaleceń.

Ślub bez bierzmowania 2023

Sięgnęłam po komentarz do wspomnianego dekretu: taki, który ma patronat Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski – czyli jak najbardziej dotyczy obowiązujących w Kościele katolickim zasad. Jeśli jedno z narzeczonych „zdecydowanie nie chce przyjąć sakramentu bierzmowania, wolno mimo to dopuścić go do zawarcia małżeństwa, jeżeli tylko nie stoją na przeszkodzie inne okoliczności”. W skrócie – nie ma takiej opcji, by ksiądz nie udzielił ślubu bez bierzmowania.

czy bierzmowanie jest obowiązkowe przed ślubem kościelnym, zakochana para nowożeńców

Czy ksiądz udzieli ślubu bez bierzmowania?

Udzieli, ale najpierw będzie próbował zrobić wszystko, „co możliwe, by nakłonić katolika do podjęcia przygotowania i owocnego przyjęcia sakramentu bierzmowania”. Jakby nie patrzeć (a wiem, że niektórzy widzą w tym bardziej jakieś tradycyjne obrzędy) ślub kościelny jest sakramentem, czyli widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Boga. To właśnie w sakramencie małżeństwa – którego tak naprawdę udzielają sobie sami narzeczeni – ich (czyli Wasza!) relacja staje się drogą do świętości. Wasza miłość staje się jednocześnie drogą wiary – uwielbiam tę perspektywę! <3

Dlatego – jeśli nie ma ku temu przeszkód (o których niżej) – warto się dobrze zastanowić nad przyjęciem bierzmowania przed ślubem kościelnym. Otrzymane dary Ducha Świętego przydadzą się w małżeńskiej codzienności. 😉

para młoda z obrączkami przed bierzmowaniem do ślubu kościelnego

Jak zrobić bierzmowanie przed ślubem?

W celu przystąpienia do bierzmowania przed ślubem kościelnym, ksiądz (który ogrania Wasze formalności ślubne) powinien skierować Cię do miejsca, w którym odbywa się przygotowanie do bierzmowania osób, które (z różnych względów) nie przyjęły bierzmowania wcześniej. Zazwyczaj każda diecezja ma swoje rozwiązania, czasami jest to przygotowanie indywidualne. Po prostu zapytaj w kancelarii parafialnej kościoła, w którym realizujecie ślubne formalności.

Czy brak bierzmowania jest grzechem?

Nie, brak bierzmowania nie jest grzechem. Jednak bycie w łasce uświęcającej (czyli po uzyskaniu rozgrzeszenia na spowiedzi) ma wpływ na przyjęcie bierzmowania przed ślubem. Wracam do fragmentu z dekretu, który mówił o zachęcaniu do bierzmowania, „jeżeli tylko nie stoją na przeszkodzie inne okoliczności”. Jakie to okoliczności sprawiają, że nie można przyjąć bierzmowania przed ślubem kościelnym? Ten sam punkt daje odpowiedź: „Należy przy tym pamiętać, że osoby pozostające w związku nieformalnym lub w małżeństwie cywilnym sakrament bierzmowania będą mogły przyjąć dopiero gdy uregulują swoją sytuację zgodnie z nauką Kościoła”. Czyli jeśli mieszkacie ze sobą lub jesteście po ślubie cywilnym (i też mieszkacie razem) – zgodnie z oficjalnymi zaleceniami Kościoła – nie jesteście w stanie przystąpić do bierzmowania przed ślubem.

*Jeśli chodzi o kwestie mieszkania przed ślubem bez współżycia, zdania są podzielone. Jedni księża uważają, że jest to sytuacja, która wyklucza uzyskanie rozgrzeszenia, inni postępują inaczej. Dużo zależy od spowiednika, ale i Waszej indywidualnej sytuacji.

fotografia ślubna na Śląsku, zdjęcie z wnętrza kościoła podczas bierzmowania
Jeśli podobają Ci się zdjęcia ślubne Bartka, zajrzyj do wpisu o sesji narzeczeńskiej, gdzie znajdziesz darmową propozycję. 😉

Co jeśli ksiądz się uprze, że mam przystąpić do bierzmowania przed ślubem?

Jeśli dotyczy Cię sytuacja opisana powyżej, to wystarczy podkreślić okoliczności, które uniemożliwiają Ci przyjęcie bierzmowania przed ślubem kościelnym. A jeśli nie, to…

Zdecydowanie wyrazić swoją decyzję nieprzystąpienia do bierzmowania. Ksiądz nie może warunkować udzielenia ślubu przyjęciem bierzmowania.

Ewentualnie pokazać księdzu dekret, o którym wspominam (punkt 24) – tekst jest do znalezienia w internecie.

W ostateczności – jeśli ksiądz uparcie twierdziłby, że nie udzieli ślubu bez bierzmowania – zgłosić sprawę do kurii diecezjalnej. Jednak zazwyczaj wystarczy pierwsza opcja i nie trzeba uciekać się do takich środków. 😉

Czy ślub kościelny jest ważny bez bierzmowania?

Tak, ślub kościelny bez bierzmowania jest jak najbardziej ważny. Jednak – z racji tego, że jest zalecanym sakramentem dla narzeczonych – w niektórych diecezjach wymagana jest specjalna zgoda biskupa. To zwykła formalność, tyle że czasami czeka się na nią kilka tygodni – dlatego warto zabrać się za formalności dużo wcześniej. Co ciekawe, bez takiej zgody ślub i tak byłby ważny – inaczej ma się sprawa w przypadku dyspens biskupa.

(O takich niuansach, ale przede wszystkim o praktycznych wskazówkach w kompletowaniu dokumentów do ślubu kościelnego napisałam e-booka „Ogarnij ślubne formalności krok po kroku”).

Jakie dokumenty do ślubu kościelnego 2023?

Jeśli nie chcesz o niczym zapomnieć i zależy Ci na sprawnym ogarnięciu ślubnych formalności, pobierz checklistę dokumentów wymaganych do ślubu kościelnego.

checklista ślubnych formalności, wymagane dokumenty do ślubu kościelnego

Jak wziąć ślub bez bierzmowania?

Jak uzyskać ewentualną zgodę biskupa, żeby wziąć ślub kościelny bez bierzmowania? Nie musisz się tym martwić, bo załatwia to – w Waszym imieniu – proboszcz parafii, w której realizujecie ślubne formalności.

Czy ksiądz sprawdza bierzmowanie przed ślubem?

Jak najbardziej tak – wśród wymaganych dokumentów do ślubu kościelnego jest świadectwo bierzmowania (oczywiście, o ile sakrament został przyjęty). Zazwyczaj informacja o bierzmowaniu widnieje na świadectwie chrztu, które również jest potrzebne do ślubu. W innym wypadku potrzebne jest dodatkowe świadectwo bierzmowania. Więcej o tym, jakie dokumenty są potrzebne do ślubu kościelnego dowiesz się z checklisty ślubnych formalności.

zdjęcie ślubne w deszczu nawiązujące do potrzebnego bierzmowania do ślubu kościelnego
Na Bartka blogu, oprócz pięknych zdjęć, znajdziesz też pełne miłości historie, które mogą Cię zainspirować – zajrzyj po więcej ślubnych fotografii.

Ślub bez bierzmowania – to możliwe

Mam nadzieję, że już wiesz, czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu kościelnego. 😉 Zachęcam też, by zajrzeć do artykułu, gdzie opisałam w skrócie całą ścieżkę kompletowania dokumentów od pierwszej wizyty w kancelarii parafialnej. No i jeszcze jest kompleksowy e-bookOgarnij ślubne formalności”, dzięki któremu unikniesz wielu stresów i będziesz wiedzieć, co Cię czeka na każdym etapie przygotowań.

Powodzenia na ostatniej prostej do ślubu!