baner do wpisu kurs online do NPR (naturalnego planowania rodziny) recenzja

Kurs online do NPR (naturalnego planowania rodziny) – recenzja

W czasach, kiedy byłam narzeczoną (brzmi zamierzchle, a to zaledwie 3 lata temu ;)) nie było zbyt wiele możliwości samodzielnej nauki naturalnego planowania rodziny (NPR). Internet był o uboższym (pod względem wiedzy NPR) miejscem, a ja sama nawet nie ogarniałam, że istnieją różne metody objawowo-termiczne.

Kurs online do NPR – autorstwa Basi z bloga „Jak zrozumieć kobietę?” był (i nadal jeszcze jest) pierwszym takim rozwiązaniem. W ramach współpracy mogłam przetestować ten internetowy kurs do metody Rötzera. Podchodziłam do niego z rezerwą, ale okazało się, że niepotrzebnie. 😉 Pełna recenzja poniżej, a na końcu wpisu znajdziesz kod rabatowy (jeśli uznasz, że to coś dla Ciebie).

Kurs NPR online – podstawowe informacje

„Przestań się bać!” to internetowy kurs naturalnego planowania rodziny metodą Rötzera. Jest to jedna z metod objawowo-termicznych (bazujących na pomiarze temperatury i obserwacji śluzu, ewentualnie szyjki macicy) i jednocześnie jedna z najpopularniejszych metod NPR w Polsce. Dzięki temu – ucząc się metody Rötzera – nie musisz martwić się dostępnością nauczycieli. W przypadku problemów czy wątpliwości nie powinno być (większego) problemu, by znaleźć wykwalifikowane wsparcie.

Więcej o metodach NPR przeczytasz we wpisie „Nauka NPR”.

Na kurs online Basi do nauki NPR składa się dostęp do platformy szkoleniowej (gdzie znajdują się poszczególne moduły) oraz do zamkniętej grupy wsparcia na Facebooku.

spis modułów i filmik z wizerunkiem nauczyciela metody na platformie do kursu online do nauki NPR
widok na platformę z kursem

Kurs internetowy do NPR, który poprowadzi Cię krok po kroku

Logując się na platformę z NPR-owym kursem online, zauważyłam czytelny układ lekcji. A jest ich naprawdę sporo! Nie przerażaj się jednak liczbą lekcji do przerobienia – na każdą z nich składa się krótki (kilkuminutowy) filmik.

Cały kurs składa się z 11 logicznie ułożonych modułów:

 • moduły wstępne, które pomogą Ci dobrze skorzystać z kursu, rozwiać wątpliwości, zrozumieć o co w ogóle chodzi w NPR: Plan podróży, Obawy, Cykl menstruacyjny;
 • moduły dotyczące obserwacji (bardzo ważne!): Jak zacząć obserwacje, Temperatura, Śluz, Szyjka macicy, Co wpływa na cykl;
 • moduły dotyczące interpretacji kart cyklu: Niepłodność bezwzględna, Niepłodność względna;
 • moduł pełen przydatnych wskazówek (nie tylko dla starających się o poczęcie): Najlepszy czas na malucha.

Cała wiedza jest logicznie uporządkowana a użytkowniczka jest prowadzona za rękę do celu – pewności swoich obserwacji i interpretacji (czyli skutecznego stosowania NPR) oraz akceptacji ciała. Kolejne lekcje zostają odblokowane dopiero, gdy przerobi się poprzednie. Co sprawia, że nie ma miejsca na luki. Wiedza jest ułożona krok po kroku – nie musisz przejmować się zbędnymi rozpraszaczami (kolejnością działań, nadmiarem treści).

Do niektórych lekcji (zwłaszcza tak problematycznych jak rozpoznawanie śluzu) Basia przygotowała – oprócz filmików – również dodatkowe materiały.

fragment listy dodatkowych materiałów do kursu online do nauki npr (naturalnego planowania rodziny)
przykładowa długość filmiku w kursie online i przykładowe materiały dodatkowe związane z obserwacją śluzu

Kurs NPR online, który dba o Twój czas

Kurs online Basi do nauki NPR metodą Rötzera składa się ze zwięzłych filmików. Każda z lekcji trwa max kilka minut. Ułatwia to znalezienie czasu na pracę z kursem oraz pozwala swobodnie wracać do konkretnych treści (by lepiej zrozumieć, utrwalić).

Dlaczego filmiki w kursie NPR online są krótkie…? Ich zawartość to same konkrety. Basia unika nadmiarowych i niepotrzebnych informacji.

Internetowy kurs NPR to również oszczędność czasu i nerwów – ucząc się teraz, inwestujesz na całe życie.

Nauka NPR – kurs internetowy ze wsparciem

Kupując kurs do nauki NPR online otrzymujesz dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie Basia wspiera swoje kursantki (dziewczyny uczące się jak Ty) i dostarcza dodatkowe materiały (np. co tydzień odbywają się dodatkowe spotkania live z odpowiedziami na pytania). Zawsze możesz zadać pytanie – Basia gwarantuje, że da Ci odpowiedź: jeśli jej jeszcze nie zna, dla Ciebie pozna. 😉 Poza tym dla wszystkich kursantek obowiązuje 20% zniżki na indywidualne konsultacje – gdy chcesz omówić swoją kartę lub przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Kurs online NPR z naciskiem na obserwacje

Bardzo podoba mi się nacisk, jaki Basia kładzie na obserwacje. Jest to element, który często budzi wątpliwości (zwłaszcza na początku) i bywa źródłem problemów w skutecznym stosowaniu metody. Na wielu kursach (czy w poradniach) obserwacje (zwłaszcza śluzu szyjkowego) są potraktowane pobieżnie. Stąd późniejsze problemy. U Basi jest inaczej. By pomóc Ci w nauce przygotowała nawet prawdziwe zdjęcia śluzu (dla chętnych ;)). W kursie znajdziesz mnóstwo wskazówek, rzeczywistych ilustracji i motywacji.

Aż 5 (z 11) modułów internetowego kursu NPR jest poświęconych obserwacjom. Pierwszy z nich dotyczy przygotowania do obserwacji (zawierający m.in. lekcję „Jesteś inna” – o charakterystycznych dla Ciebie objawach płodności). Basia dokładnie omawia rodzaje śluzu. Zwraca uwagę na poprawne obserwacje również temperatury i szyjki macicy.

strona z ebooka dołączonego do kursu online NPR - skróty i symbole śluzu szyjkowego
przykładowa strona z dołączonego do kursu NPR ebooka – skróty i symbole pomocne przy opisie śluzu szyjkowego

Realne podejście i praktyczność w kursie online

Tym, co odróżnia kurs Basi od innych źródeł o NPR jest masa przydatnych wskazówek. Takich, które pomogą, kiedy się zgubisz lub będziesz mieć problemy z interpretacją. W przypadku problemów możesz skorzystać z jednego z trzech solidnych narzędzi:

 • ebooka, w którym są zebrane wszystkie najważniejsze informacje,
 • grupy na Facebooku, w której możesz liczyć na pomoc innych kursantek i prowadzącej,
 • możliwość zadawania pytań Basi lub umówienia się na indywidualną konsultację.

W kursie online „Przestań się bać!” znajdują się realne przykłady kart cyklu (nie tylko książkowe, które zazwyczaj są proste do interpretacji). Oprócz korzystania z papierowej karty cyklu, Basia pokazuje również jak poruszać się po aplikacji INERCYCLE (oficjalnej aplikacji mobilnej do metody Rötzera). Fajnie, że nauka obejmuje również nowoczesne rozwiązania. 🙂

NPR wykres temperatury i śluzu, przykładowa karta cyklu wraz z interpretacją - element ćwiczeniowy kursu online NPR
fragment przykładowej karty cyklu wraz z interpretacją, zaczerpnięty z zamkniętej grupy na Facebooku dla kursantek

Kurs NPR, który nauczy Cię skutecznego stosowania metody

W internetowym kursie do NPR podobają mi się lekcje „błędy początkujących” występujące po każdym module. Zwracając uwagę na różne (często bagatelizowane) szczegóły, pomagają uniknąć wtop i sprawniej wdrożyć się w NPR lub wyprostować ewentualne błędy. Natomiast liczne podsumowania oraz prace domowe wpływają na usystematyzowanie wiedzy i zachęcają, by od razu wcielać ją w życie.

Jeśli nie przepadasz za robieniem notatek (w końcu nie wszyscy mają tak jak ja ;)), w kursie online Basi otrzymujesz również zwięzły ebook, który zawiera podstawowe symbole i zasady zebrane w jednym miejscu – by łatwo móc do nich wrócić.

Interpretacja karty cyklu stanowi końcowy etap stosowania NPR – ma wielki wpływ na skuteczność. W swoim kursie online Basia pokazuje po kolei, jak interpretować kartę. Każdy pojedynczy krok (a nawet kroczek) jest w osobnym filmiku, dzięki czemu dużo łatwiej przyswoić wiedzę (i uniknąć zagubienia).

Przykładowe karty obserwacji (z niekoniecznie książkowymi obserwacjami) zostały dokładnie omówione w zamkniętej grupie na Facebooku. Dzięki temu m.in. łatwiej zadawać bezpośrednie pytania.

Bezstresowa nauka NPR online

Basia ma dość swobodny styl wypowiedzi i poczucie humoru. Dzięki temu ucząc się, czułam się jak na spotkaniu z kumpelą. Jednak wiem, że nie wszystkim może to odpowiadać, dlatego warto wcześniej zapoznać się z publikacjami Basi (które znajdziesz m.in. na blogu lub oglądając pierwszą lekcję kursu).

Zaangażowanie mężczyzny w kursie online NPR

Jako dodatek do kursu online do nauki metody Rötzera w wersji Basic użytkowniczka otrzymuje mini kurs NPR dla panów „Piguła dla Chłopa”. To 38 minut nagrania z wprowadzeniem w NPR, interpretację, ale też konkretne wskazówki adresowane do panów: jak się zaangażować w NPR, jak wspierać ukochaną, jak się odnaleźć w kobiecych nastrojach związanych z cyklem menstruacyjnym.

Jeśli krępuje Cię rozmowa o NPR, nie wiesz jak ją zacząć, masz problem z wytłumaczeniem – „Piguła dla Chłopa” może okazać się dobrym sposobem na wprowadzenie Twojego mężczyzny w naukę NPR.

Kompleksowy kurs online do nauki NPR

Kurs Basi to jednocześnie:

 • dużo przydatnej wiedzy, której nie znajdziesz w książkach,
 • konkretne małe kroki do wdrożenia w życie,
 • a to wszystko logicznie ułożone w całość, żeby nie zgubić się po drodze do celu – skutecznego stosowania NPR bez lęku.

Dzięki temu, że Basia pasjonuje się tematem kobiecego cyklu zwraca uwagę na wiele ważnych aspektów, o których łatwo zapomnieć. Sprawia to, że kurs Basi staje się inwestycją na całe życie. Pomaga opanować NPR tak, by nie trzeba było się go od nowa uczyć.

grafika z nazwą kursu: Przestań się bać! Kurs naturalnego planowania rodziny metodą prof. Rötzera

Komu polecam ten internetowy kurs NPR?

Szczególnie tym, którzy nie mają czasu na szukanie materiałów na własną rękę, potrzebują wsparcia instruktora (w formie pytań na grupie na Facebooku lub indywidualnych konsultacji – kursantki mają 20% zniżki), chcą się szybko i skutecznie nauczyć. W końcu nauka NPR to inwestycja na całe życie.

Polecam:

 • tym, którzy potrzebują prostej drogi do nauki NPR,
 • tym, którzy nie wiedzą jak zacząć z NPR,
 • tym, którzy coś tam wiedzą, ale wciąż nie potrafią w NPR-y,
 • tym, którzy lubią uczyć się we własnym tempie i wracać do ważnych treści,
 • tym, którzy cenią sobie wsparcie instruktora i możliwość zadawania pytań.

Jak kupić taniej kurs NPR?

Jeśli interesuje Cię kurs Basi, mam dla Ciebie kod rabatowy. Wpisując „ola20” przy składaniu zamówienia otrzymasz 20 zł zniżki. Więcej informacji o kursie na tej stronie.

kod rabatowy na kurs NPR online - z kodem "ola20" 20 zł taniej

Inne rozwiązania niż kurs NPR

Wiadomo, że kurs Basi nie jest dla wszystkich. Nie każdy lubi taką formę nauki, ma tyle pieniędzy, czy odnajduje się w poczuciu humoru Basi. To absolutnie nie jest przeszkodą, by nauczyć się NPR. We wpisie o nauce NPR podpowiadam inne źródła. Są tam konkretne tytuły podręczników, nazwa NPR-owej grupy na Facebooku (gdzie można znaleźć pomoc i instruktorów), tani kurs wideo a nawet darmowe materiały.

E-book do nauki NPR

Jeśli wolisz formę pisaną, zerknij na mój kurs w formie e-booka „NPR w 28 dni według metody prof. Rötzera”. W ciągu miesiąca nauczysz się prawidłowego prowadzenia obserwacji, skutecznej interpretacji oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

kurs NPR, książka do metody Rötzera

Co nie zmienia faktu, że kurs Basi jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Przed ślubem sama uczyłam się NPR z podręcznika. Dałam radę, ale po drodze pojawiało się mnóstwo wątpliwości, pytań i frustracji. Poszukiwałam odpowiedzi na własną rękę. W kursie Basi wszystko jest uporządkowane krok po kroku (pełna ścieżka do skutecznego stosowania NPR), a wątpliwości można rozwiewać na bieżąco, dzięki wsparciu Basi na prywatnej grupie na Facebooku.

Nie trzeba samodzielnie błądzić po meandrach wiedzy, wystarczy przerabiać po kolei moduły. 🙂