baner do wpisu "Jak poznać, czy to TEN jedyny? Skąd wiadomo, że to TA jedyna?" ze zdjęciem narzeczonej w białej (ślubnej) sukience i wianku

Jak poznać, czy to TEN jedyny? Skąd wiadomo, że to TA jedyna?

Pytanie, które przyjmuje różne formy. Jako wątpliwości zaręczonej bohaterki filmu: „To najlepszy z moich chłopaków, ale czy to wystarczy, by za niego wyjść?”. Jako przyczyna rozpadu związku: „widocznie nie był mi pisany”. Jako pobożne oczekiwania: „Bóg wskaże mi, kto jest dla mnie przeznaczony”.

Jak sprawdzić – czy to TEN jedyny, czy to TA jedyna? Poniżej kilka wskazówek, krótki test i pytania do pobrania.

Jak rozpoznać drugą połówkę?

Definicja zaczerpnięta z komedii romantycznych jest dość prosta. Dobrze zostało to ujęte w znakomitej książce „Kocham Cię! Współczesne mity o miłości” (pełna recenzja we wpisie z najlepszymi książkami dla narzeczonych):

„Dorastając, kobieta zawsze żyła w przekonaniu, że chociaż małżeństwo jej rodziców rozpadło się, to na pewno jej to nie spotka, ponieważ między nią a mężem będzie tylko «prawdziwa miłość». To znaczy taka, w której nie ma żadnych pęknięć, wahań czy niedoskonałości. Było dla niej oczywiste, że mężczyzna, którego spotka, będzie miał takie same jak ona pragnienia, co sprawi, że z łatwością i spontanicznie wejdzie on w plan idealnego wzajemnego dopasowania się”.

Kluczowe określenia związane z rozpoznaniem drugiej połówki? Prawdziwa miłość – idealna, bez niedoskonałości, przychodząca z łatwością, spontaniczna, charakteryzująca się wzajemnym dopasowaniem i automatycznym odpowiadaniem na swoje pragnienia. Wygląda pięknie, tylko…

Czy istnieje druga połówka?

Jak mówi o. Adam Szustak w publikacji „Ballady i romanse”: „Otóż mimo że idea odwiecznego przeznaczenia sobie ludzi jest piękna, pociągająca i bardzo romantyczna, to szczerze trzeba powiedzieć, że jest to straszna bzdura. Nie ma nigdzie nikogo nam przeznaczonego! Na świecie – ani na jego drugim końcu, ani też blisko za rogiem – nie żyje żaden człowiek, którego Pan Bóg stworzył specjalnie dla ciebie”.

na pierwszym planie: dłoń z naklejką religijną z hasłem "miłość", na drugim planie: mężczyzna idący ścieżką wzdłuż rzeki - widok od tyłu; nawiązanie do testu, jak poznać, że to ten jedyny

A gdyby istniała druga połówka…

To wystarczyłoby tylko znaleźć tę idealną osobę, mityczną drugą połówkę jabłka, by osiągnąć szczęście w małżeństwie. Przyjmując takie podejście, naturalnym wydaje się, że:

  • najwięcej wysiłku trzeba włożyć w poszukiwania, potem pozostaje tylko zbieranie słodkich owoców miłości,
  • jeśli pojawiają się niesnaski i kłótnie, to znaczy, że to nie TEN jedyny lub TA jedyna i trzeba szukać dalej.

Takie myślenie może przynieść szkody Twojej relacji. Bo tak naprawdę spotkanie człowieka, który wywoła zachwyt to dopiero początek. Początek drogi we dwoje i początek ciężkiej (aczkolwiek często przyjemnej ;)) pracy.

Co więcej „wielu parom przydałoby się, gdyby usłyszały od kogoś, kogo szanują, że życie we dwoje nigdy nie jest idealne, a poza tym przynosi różne wyzwania, jest dynamiczne i domaga się rozwoju” („Kocham Cię! Współczesne mity o miłości”). Zazwyczaj jest to najbardziej dostrzegalne, kiedy mija pierwsza fala zakochania… To zupełnie normalne!

Czy to TEN właściwy? Czy ona jest TĄ jedyną?

Niestety miłość nie polega na znalezieniu TEGO jedynego lub TEJ jedynej. Jak określa to o. Szustak: „i dlatego wiele osób, które kogoś poznają, zakochują się w nim i potem budują związek, po pewnym czasie mówi: «Ta osoba chyba jednak nie jest mi przeznaczona, bo wszystko idzie tak ciężko! Trudno nam się dogadać, ciężko wypracować miłość, więc pewnie trzeba się rozejść». Nieprawda. Miłość to nie przeznaczenie. Ona nie robi się sama, ale wymaga ogromnego wysiłku i ciężkiej pracy”.

obrączka ślubna z grawerem (dwoje jednym ciałem) i różaniec na rękę - nawiązanie do szukania odpowiedzi na modlitwie (czy to ten jedyny, czy to ta właściwa)

Bóg a znalezienie drugiej połówki

Czy Bóg nas sobie przeznaczył? Dlaczego Pan Bóg nas ze sobą spotkał? Jak dowiedzieć się na modlitwie, czy to TEN jedyny? Jak sprawdzić, czy to TA jedyna?

„Pan Bóg nie przeznacza nikomu kogoś konkretnego do kochania. On nie spotyka ludzi ze sobą i nie zmusza ich do miłości” (o. Adam Szustak). To tak nie działa. Jak piszą Monika i Marcin Gajdowie w książce „Świątynia. Wprowadzenie do kontemplacji”: „Wola Boża objawia się w twoim sercu. Bóg mówi do ciebie poprzez ciebie. Twoje serce jest miejscem objawiania się woli Bożej”.

Jak w takim razie sprawdzić, czy to TEN jedyny, czy to TA jedyna?

Nie ma testu, który może cokolwiek zagwarantować. Jest tylko Twoja decyzja o wstąpieniu w małżeństwo i… kilka pytań poniżej. 😉

Jak poznać, czy to TEN jedyny, TA jedyna? Test

  • Czy łączy Was przyjaźń? Taka, w której darzycie się zaufaniem i możecie na siebie liczyć?
  • Czy potraficie rozmawiać na każdy (nawet najbardziej wstydliwy) temat? Czy potrafisz otworzyć swoje serce przed drugą połówką?
  • Czy potraficie dogadywać się (zwłaszcza w spornych kwestiach)? Czy umiecie się ze sobą komunikować, rozumiejąc siebie nawzajem?
  • Czy możesz w tej relacji być sobą? Czy też nakładasz jakieś maski, ukrywasz niektóre swoje aspekty?
  • Czy stajesz się lepszym człowiekiem przy tej osobie? Czy z perspektywy czasu widzisz, jak rozwija się Wasza relacja, ale też Twoja umiejętność kochania, zrozumienia, wiara?
  • Czy lubicie spędzać razem czas? Czy dobrze czujecie się w swoim towarzystwie?
  • Czy chcesz spędzić resztę życia z tą osobą?

Lista pytań dla par do pobrania

Te wskazówki mogą stać się dla Ciebie pomocą (NIE wyrocznią!) w przypadku wątpliwości. Myślę, że sprawdzą się również, by zauważyć aspekty Waszej relacji, które potrzebują więcej pracy. Tutaj pobierzesz listę powyższych pytań w formacie PDF do wydrukowania.

A jeśli masz ochotę na więcej pytań – takich, które pomogą Wam się lepiej poznać – przy zapisie na newsletter można pobrać listę „77 pytań, na które warto odpowiedzieć przed ślubem”. 🙂

mężczyzna czytający książkę dla wierzących par, narzeczonych; widok od góry; nawiązanie do innych źródeł, w których można dowiedzieć się, czy to ten jedyny

Czy ktoś jest mi przeznaczony? Więcej informacji

Jeżeli potrzebujesz więcej treści w temacie rozpoznawania drugiej połówki, to warto zajrzeć do „Ballad i romansów” o. Adama Szustaka – do filmiku na YouTube „Czy ktoś jest mi przeznaczony” lub do książki o tym samym tytule i tej samej nazwie rozdziału. Fanów o. Szustaka zapraszam również do wpisu inspirowanego „Pachnidłami” – w kontekście ślubnych przygotowań. Zachęcam także do lektury książki „Kocham Cię! Współczesne mity o miłości”, która naprawdę sporo wyjaśnia i pomaga uniknąć wielu związkowych błędów. Więcej o tej publikacji we wpisie o najlepszych książkach.