Przygotowania do dnia ślubu obfitują w wiele różnego rodzaju spraw do załatwienia. Oprócz kwestii związanych z organizacją przyjęcia, kompletowania garderoby, nauki pierwszego tańca czy rezerwowania terminów u usługodawców nie obędzie się bez wypełnienia potrzebnych formalności. Wśród nich króluje dokument budzący sporo emocji – protokół przedślubny. Kiedy najpóźniej spisać protokół przedślubny, w jakim kościele i jak pobrać wzór w formacie PDF – na te i wiele innych pytań znajdziesz tu odpowiedzi. 🙂
Na samym początku chciałabym podkreślić, że zebrane w artykule informacje opierają się przede wszystkim na oficjalnym kościelnym dokumencie, regulującym kwestie spisywania protokołu przedślubnego – jest to „Dekret ogólny o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego”. Poza tym w niektórych miejscach dzielę się swoimi doświadczeniami, zwłaszcza w aspektach organizowania ślubu poza kościołem parafialnym. Mimo dołożonych starań, może się okazać, że w Twoim przypadku będzie inaczej – tak to jest, kiedy teoria spotyka się z parafialną praktyką. 😉
Czy protokół przedślubny jest spisywany na pierwszej rozmowie z księdzem?
Nie, protokół przedślubny jest spisywany zazwyczaj podczas drugiego (lub kolejnego) spotkania z księdzem. Pierwsza rozmowa jest okazją do wyznaczenia daty i godziny ślubu, ustalenia wymaganych dokumentów oraz umówienia się na spisanie protokołu przedmałżeńskiego.
Kiedy spisywać protokół przedmałżeński? Na ile przed ślubem jest ostatni dzwonek na spisanie protokołu przedślubnego?
Narzeczeni, którzy chcą przystąpić do sakramentu małżeństwa, powinni pojawić się w kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed ślubem. Nie oznacza to jednak, że jest to ostateczny termin spisywania protokołu przedślubnego – to nieprzekraczalny moment na rozpoczęcie przygotowań bezpośrednich (czyli kompletowania ślubnych formalności). Zazwyczaj protokół przedmałżeński jest spisywany na 2-3 miesiące przed ślubem. Taki zapas czasowy pozwala na spokojne odbycie dwóch spowiedzi przedślubnych, wygłoszenie zapowiedzi oraz ewentualne uzupełnienie braków w dostarczonych dokumentach.
Ile czasu jest ważny protokół przedślubny? W przypadku, gdy trzeba było zmienić datę?
W kontekście daty ważności protokołu przedślubnego nie można zapomnieć o okresie ważności pozostałych – wymaganych do jego spisania – dokumentów. Na konieczne formalności składają się świadectwo chrztu i bierzmowania oraz zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego – są aktualne przez 6 miesięcy od daty wydania. Aby móc przystąpić do ślubu konkordatowego, wszystkie potrzebne dokumenty muszą być ważne w dniu ślubu (nie tylko w dniu spisywania protokołu).
W przypadku, gdy nie zostaniecie małżonkami w ciągu roku od sporządzenia protokołu przedmałżeńskiego, badanie kanoniczne (czyli spisanie protokołu) należy powtórzyć.
Ile czasu zajmuje spisanie protokołu przedślubnego?
To zależy. 😉 Przede wszystkim od księdza, który będzie prowadzić rozmowę. Z pewnością nie jest to krótka wizyta, na którą można wpaść podczas dyżuru kancelarii parafialnej. Na spisywanie protokołu przedślubnego należy się umówić wcześniej. Dlaczego ciężko jest określić jednoznacznie czas trwania takiego spotkania? Wynika to z tego, że ksiądz – oprócz zadawania pytań z formularza, może poszerzyć obszar rozmowy. Wszystko po to, by mieć pewność, że Wasze małżeństwo będzie zawarte ważnie. Już widzę pojawiające się w Twojej głowie obawy – nie martw się, zazwyczaj brakuje czasu na dodatkowe pytania i całość trwa około godzinę. 🙂
Co wziąć ze sobą na spotkanie z księdzem? Jakie dokumenty są potrzebne do spisania protokołu przedślubnego?
Na spotkanie związane ze spisywaniem protokołu przedślubnego należy wziąć ze sobą:
- dowody osobiste,
- świadectwa chrztu,
- świadectwa bierzmowania* (często informacja o bierzmowaniu jest odnotowana na świadectwie chrztu),
- zaświadczenie o ukończeniu katechez przedmałżeńskich,
- zaświadczenie o odbyciu spotkań w poradni życia rodzinnego,
- ewentualnie zaświadczenie o ukończeniu dodatkowych katechez, odbycia dnia skupienia (zależy od diecezji),
- ostatnie świadectwo szkolne z oceną z religii,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego.
* o ile bierzmowanie zostało przyjęte; więcej informacji we wpisie Czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu kościelnego?
Brakuje Ci któregoś z dokumentów? Nie martw się, zazwyczaj istnieje możliwość uzupełnienia dokumentacji w późniejszym terminie. Wszystko zależy od księdza – warto dopytać o szczegóły już podczas pierwszej wizyty w kancelarii parafialnej. Osobiście polecam nie zwlekać, czas przed ślubem potrafi zaskakująco szybko upływać. 😉
Jeśli boisz się, że czegoś zapomnisz, to zachęcam do lektury wpisu „Ślub konkordatowy – formalności” lub do pobrania checklisty wymaganych dokumentów do ślubu kościelnego.
Jak się przygotować do spisywania protokołu przedślubnego?
Przede wszystkim wygospodarować czas na spotkanie z księdzem i odpowiednio wcześniej się na nie umówić. Warto z wyprzedzeniem zająć się kompletowaniem odpowiednich zaświadczeń, by w dniu spisywania protokołu przedślubnego móc dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty.
Dlaczego narzeczeni odpowiadają na pytania osobno? Czy można odpowiadać na pytania razem?
Po wstępnej rozmowie z narzeczonymi nadchodzi czas na odpowiedzi na pytania z protokołu przedślubnego. Narzeczeni odpowiadają na nie osobno – przynajmniej w kwestiach, które nie są tylko pozyskaniem danych osobowych. „Ten wymóg uzasadniony jest jednym z ważniejszych celów badania kanonicznego, mianowicie ochroną przed dopuszczeniem do zawarcia nieważnego małżeństwa. Rozmowa na osobności sprzyja szczerej wypowiedzi, co z pewnością ułatwi ocenę stopnia przygotowania narzeczonych do małżeństwa oraz zmniejszy niebezpieczeństwo podstępu i przymusu”.
Czy protokół przedślubny musi spisywać proboszcz? Czy może być to inny ksiądz?
Spisywanie protokołu przedślubnego jest prawem i obowiązkiem proboszcza parafii, ewentualnie w jego zastępstwie może to zrobić wikariusz.
Czy protokół to ostateczny dokument czy jeszcze w dniu ślubu trzeba coś podpisywać?
Zanim wkroczysz na małżeńską drogę należy dostarczyć ostatnie potrzebne dokumenty: zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi oraz zaświadczenia o odbyciu spowiedzi przedślubnych. Potrzebne będą również dane świadków: imię, nazwisko, adres, stan cywilny. Jedynym dokumentem, który podpisujesz w dniu ślubu jest dokument potwierdzający zawarcie sakramentu małżeństwa.
Co jeśli ślubu udziela ksiądz spoza parafii?
W przypadku, gdy ślubu udziela ksiądz spoza parafii, otrzymuje on tzw. „delegację”. Działanie to nie wymaga od Ciebie dostarczania dodatkowych dokumentów – proboszcz parafii, w której bierzecie ślub odnotowuje to w odpowiednim miejscu protokołu. Trzeba jednak wcześniej zgłosić taką chęć podczas rozmowy z księdzem.
Czego dotyczą pytania w protokole przedślubnym?
Pytania w protokole przedślubnym dotyczą danych personalnych, życia sakramentalnego, narzeczeństwa, przeszkód małżeńskich, sakramentu małżeństwa, zdolności psychicznej oraz innych okoliczności, które mogłyby sprawić, że małżeństwo zostanie nieważnie zawarte (warunek, przymus, umyślne wprowadzenie w błąd).
Czym można najbardziej zostać zaskoczonym podczas spisywania protokołu przedślubnego?
Podczas spisywania protokołu przedślubnego można zostać zaskoczonym dość szczegółowymi pytaniami z zakresu danych personalnych. Nie każdy pamięta rok i parafię I Komunii św., ma ochotę na dzielenie się z księdzem swoją ścieżką zawodową czy mówieniem o podejściu rodziców do zamiaru wstąpienia w związek małżeński. Dla mnie osobiście właśnie te pytania „Czy rodziny narzeczonych się znają?” oraz „Czy rodzice wiedzą o zamiarze małżeństwa?” były najbardziej zdumiewające.
Nieoczekiwanym elementem spisywania protokołu przedślubnego może stać się również przysięga narzeczonych, która została wprowadzona w czerwcu 2020 r. Jej treść odnosi się do oświadczenia mówienia prawdy.
Jakie są najtrudniejsze, najbardziej intymne pytania w protokole przedślubnym?
Ciężko jest mi wskazać jakieś konkretne pytania, które mogą być dla Ciebie najtrudniejsze. Sądzę, że to zależy od Twojej osobistej sytuacji. Dla niektórych samo mówienie o rodzicach czy karierze zawodowej jest dość niekomfortowe. Problemem mogą też być pytania o życie religijne czy przypadki choroby psychicznej w rodzinie. Niemałym wyzwaniem może się również okazać dość niepozorne pytanie „Dlaczego chce zawrzeć małżeństwo w Kościele?”.
Jeśli chodzi o najbardziej intymne pytania w protokole przedmałżeńskim to z pewnością zalicza się do nich to, związane z przeszkodą niezdolności fizycznej – „Czy uważa, że jest zdolny(a) do pożycia małżeńskiego i do tego by mieć własne dzieci?”. Poza tym, podobnie jak wcześniej – to zależy. Jakby nie patrzeć sporo pytań dotyka sfer, o których nie rozmawiasz na co dzień z (mniej lub bardziej) nieznajomymi ludźmi. 😉
Czy w protokole przedślubnym mogą pojawić się pytania w stylu „jaki jest kolor oczu” albo „jakich maszynek do golenia używa”?
W protokole przedślubnym nie pojawiają się tak osobiste pytania. Tak naprawdę ich celem nie jest sprawdzenie tego, czy dobrze się znacie i jak wygląda Wasza relacja. Protokół przedmałżeński służy do wykluczenia przeszkód, które mogłyby sprawić, że Wasze małżeństwo będzie zawarte nieważnie.
Lista pytań z protokołu przedślubnego jest dostępna, jednak sam fakt poznania zawartości formularza nie gwarantuje, że nic Cię nie zaskoczy. Ksiądz ma możliwość pogłębiania pytań i prowadzenia szerszej rozmowy. Inna kwestia, czy będzie miał na to ochotę. 😉
Ogarnij ślubne formalności
Jeśli interesuje Cię temat ślubnych formalności, to zajrzyj do wpisu „Ślub konkordatowy – formalności”. A jeszcze więcej o potrzebnych dokumentach, obowiązkowych krokach, pułapkach w kancelarii parafialnej (łącznie z pełną listą pytań z protokołu przedmałżeńskiego) znajdziesz w ebooku ślubnych formalności.
A jeśli nadal Ci mało w temacie protokołu przedślubnego i wciąż masz jakieś pytania oczekujące na sensowne odpowiedzi, to zdradzę Ci w sekrecie, że możesz samodzielnie zajrzeć do wzoru i zasad. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce internetowej hasło „dekret o rozmowach kanonicznych z narzeczonymi”. 😉 Wtedy z pewnością zminimalizujesz ryzyko zaskoczeń. 🙂
Zamierzamy z narzeczoną wziąć ślub konkordatowy, jesteśmy po spisaniu protokołu. Moja narzeczona nie ma na ten moment meldunku, ponieważ jej rodzice sprzedali jej dom rodzinny (dom który znajduje się w parafia w której odbędzie się ślub) i była zmuszona wymeldować się. W urzędzie usłyszała że może pozostać bez meldunku. Ksiądz proboszcz jednak zapisał w protokole jej dawny meldunek, pomimo że podkreślaliśmy że prawnie już tam nie mieszka. Czy popełniliśmy z księdzem probosczzem błąd? Czy czekają nas jakieś przykre konsekwencje?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Ksiądz proboszcz z pewnością ma więcej doświadczenia w kwestiach spisywania protokołu przedślubnego. Sądzę, że taka adnotacja nie jest żadnym błędem i nie spowoduje żadnych nieprzyjemnych konsekwencji.
Udanych przygotowań do sakramentu małżeństwa! 🙂
Co jeśli przyszły małżonek ma wyksztalcenie podstawe i ślub jest za 3 miesiące . Czy będzie to stwarzać jakiś problem?
Wykształcenie nie ma wpływu na przebieg formalności. Potrzebne jest świadectwo szkolne z oceną z religii – ostatnie, czyli w tym przypadku ze szkoły podstawowej.
Czy nieukrywana bezpłodność może być przyczyną nie udzielenia ślubu kościelnego?
Nie, nieukrywana bezpłodność nie wpływa na możliwość wzięcia ślubu kościelnego. Bycie płodnym nie jest warunkiem wstąpienia w sakrament małżeństwa.
Uczęszczając do szkoły średniej, w 2 klasie ze względów zdrowotnych musiałam przerwać naukę. Po czym zapisałam się do Liceum dla Dorosłych i tak też skończyłam z wykształceniem średnim i maturą. W mojej Parafii do zawarcia związku małżeńskiego potrzebne jest świadectwo z gimnazjum oraz szkoły średniej.
Czy Ksiądz może robić problemy jeśli przedstawię tylko świadectwo ukończenia gimnazjum? Po szkole średniej mam jedynie z 1 klasy LO, w szkole dla dorosłych religii nie było.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ksiądz nie powinien robić problemów ze względu na brak świadectwa ze szkoły średniej. Nie jest to warunek konieczny do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Ewentualnie może poprosić o uzupełnienie wiedzy religijnej i następnie ją zweryfikować. Ale jest to mało prawdopodobne i również nie warunkuje przystąpienia do sakramentu małżeństwa.
Czy jeśli narzeczony żył w konkubinacie i ma dziecko z poprzedniego związku to vzy jest przeszkodą aby zawarł ze mną sakrament małżeństwa?
Konkubinat to nie jest małżeństwo, więc nie stanowi on przeszkody do zawarcia sakramentu małżeństwa. Natomiast w trakcie spisywania protokołu ksiądz może o to dopytać – by sprawdzić, czy druga strona (czyli narzeczona ;)) jest o wszystkim poinformowana i zdaje sobie z tego sprawę.
Nauki przedślubne i poradnia może byc zrobiona wczesniej? Np na okolo niecaly rok wcześniej przed ślubem?
Zazwyczaj nauki przedślubne i poradnia są ważne bezterminowo, jednak w niektórych diecezjach krócej (np. rok). Dlatego niecały rok przed ślubem będzie jak najbardziej w porządku. 🙂 Dla pewności można jeszcze zapytać w kancelarii parafialnej kościoła, w którym realizujecie formalności.
PS Więcej szczegółów i odpowiedzi w e-booku „Ogarnij ślubne formalności”.
Mam takie pytanie ja z mężem mamy ślub cywilny i chcemy wziasc kościelny ale boje się sporządzanie protokołu co jeśli będziemy odpowiadać osobno i nasze odpowiedzi nie będą takie same
Protokół przedślubny nie jest wcale taki straszny. 😉 Po pierwsze, ślub kościelny po cywilnym nie jest żadnym przestępstwem i nie ma się czego wstydzić. Z tego względu pojawi się tylko dodatkowe pytanie – dlaczego nie od razu kościelny? Po drugie, protokół przedślubny to nie jest test zgodności narzeczonych – odpowiedzi mogą się różnić. Zresztą większość z nich jest dość indywidualna, sporo dotyczy po prostu formalności i dokumentów.
Dla spokoju zachęcam, by zajrzeć do listy pytań z protokołu (do znalezienia w internecie) lub zajrzenia do mojego e-booka „Ogarnij ślubne formalności”, gdzie oprócz kompletnych zagadnień z protokołu zebrałam mnóstwo wskazówek o wszystkich dokumentach i wymaganiach do ślubu kościelnego. Powodzenia! 🙂
Co mam zrobić jeśli jestem od dziecka nie ochrzczona ani nie mam komuni świętej czy bierzmowania jestem w trakcie przygotowań na tą chwilę ksiądz i Biskup uznają ,że za rok jest możliwość wzięcia tych 3 sakrwmrnow nie wcześniej niż w Wielką Sobotę ,bo takie chrzty wtedy są odbywane . Czy mogłabym księdzu na spotkaniu przed ślubem na osobności powiedzieć czemu tak wyszło ,że teraz akurat to wzięłam a nie wcześniej?
Ksiądz też człowiek, więc jak najbardziej można z nim porozmawiać. 🙂
Jeśli chodzi o brak sakramentów, to największą przeszkodą do przyjęcia sakramentu małżeństwa jest brak chrztu. Pozostałe sakramenty nie są niezbędne do ślubu kościelnego.
Bez chrztu nie można przyjąć żadnego sakramentu (w tym małżeństwa), ale jest możliwe wzięcie ślubu kościelnego. Wystarczy, że narzeczony jest katolikiem, wtedy może wziąć ślub kościelny z osobą nieochrzczoną. Potrzebna jest wtedy dyspensa biskupa związana z przeszkodą różnicy religii. Jeśli jednak chcesz w pełni przyjąć sakrament małżeństwa, to pozostaje przygotować się do chrztu według zaleceń biskupa. Każda diecezja ma swoje własne regulacje w tej kwestii. Chociaż zawsze warto próbować to przyspieszyć. Powodzenia! 🙂
Co, jeżeli odbyliśmy już nauki przedmałżeńskie ale nie mamy poradni? Czy bez tego nie spiszemy protokołu i najpierw musimy odbyć te spotkania? Czas ucieka i że względu na pracę ciężko będzie mi załatwić poradnie na już… 🙁
Hej! Często jest możliwość odbycia spotkań w poradni już po spisaniu protokołu przedmałżeńskiego. Najłatwiej zapytać księdza w parafii, w której realizujecie formalności – on powie, co i jak oraz wskaże, gdzie można odbyć takie spotkania.
Mój narzeczony ma stwierdzoną chorobę dwubiegunową, jeśli powiem o tym podczas spisywania protokołu, to czy zostanie nam udzielony ślub?
Warto o tym wspomnieć podczas spisywania protokołu przedślubnego. Zresztą w samym protokole znajduje się pytanie związane ze zdrowiem psychicznym, więc i tak padnie podczas rozmowy z księdzem.
Występowanie choroby psychicznej NIE wyklucza z automatu, że ktoś nie nadaje się do małżeństwa. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Jeżeli ksiądz spisujący protokół stwierdzi, że istnieją uzasadnione i poważne wątpliwości co do zdolności
psychicznej kandydata, może zgłosić się do kurii, gdzie powołuje się biegłych.