Baner do wpisu "Protokół przedślubny w pytaniach i odpowiedziach"

Protokół przedślubny w pytaniach i odpowiedziach

Przygotowania do dnia ślubu obfitują w wiele różnego rodzaju spraw do załatwienia. Oprócz kwestii związanych z organizacją przyjęcia, kompletowania garderoby, nauki pierwszego tańca czy rezerwowania terminów u usługodawców nie obędzie się bez wypełnienia potrzebnych formalności. Wśród nich króluje dokument budzący sporo emocji – protokół przedślubny. Kiedy najpóźniej spisać protokół przedślubny, w jakim kościele i jak pobrać wzór w formacie PDF – na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć. 🙂

Na samym początku chciałabym podkreślić, że zebrane w artykule informacje opierają się przede wszystkim na oficjalnym kościelnym dokumencie, regulującym kwestie spisywania protokołu przedślubnego – jest to „Dekret ogólny o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego”. Poza tym w niektórych miejscach dzielę się swoimi doświadczeniami, zwłaszcza w aspektach organizowania ślubu poza kościołem parafialnym. Mimo dołożonych starań, może się okazać, że w Twoim przypadku będzie inaczej – tak to jest, kiedy teoria spotyka się z parafialną praktyką. 😉

Czy protokół przedślubny jest spisywany na pierwszej rozmowie z księdzem?

Nie, protokół przedślubny jest spisywany zazwyczaj podczas drugiego spotkania z księdzem. Pierwsza rozmowa jest okazją do wyznaczenia daty i godziny ślubu, ustalenia wymaganych dokumentów oraz umówienia się na spisanie protokołu przedmałżeńskiego.

Kiedy spisywać protokół przedmałżeński? Na ile przed ślubem jest ostatni dzwonek na spisanie protokołu przedślubnego?

Narzeczeni, którzy chcą przystąpić do sakramentu małżeństwa, powinni pojawić się w kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed ślubem. Nie oznacza to jednak, że jest to ostateczny termin spisywania protokołu przedślubnego – to nieprzekraczalny moment na rozpoczęcie przygotowań bezpośrednich. Zazwyczaj protokół przedmałżeński jest spisywany na 2-3 miesiące przed ślubem. Taki zapas czasowy pozwala na spokojne odbycie dwóch spowiedzi przedślubnych, wygłoszenie zapowiedzi oraz ewentualne uzupełnienie braków w dostarczonych dokumentach.

Zdjęcie zawiera wydruk obrazu z Matką Bożą i parą młodą. Ma na celu zobrazować sakrament małżeństwa, który poprzedza spisanie protokołu przedślubnego.

Ile czasu jest ważny protokół przedślubny? W przypadku, gdy trzeba było zmienić datę?

Data ważności protokołu przedmałżeńskiego jest określana przez okres ważności pozostałych – wymaganych do jego spisania – dokumentów. Na konieczne formalności składają się świadectwo chrztu i bierzmowania oraz zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego – są aktualne przez 6 miesięcy od daty wydania. Aby móc przystąpić do ślubu konkordatowego, wszystkie potrzebne dokumenty muszą być ważne w dniu ślubu (nie tylko w dniu spisywania protokołu).

Ile czasu zajmuje spisanie protokołu przedślubnego?

To zależy. 😉 Przede wszystkim od księdza, który będzie prowadzić rozmowę. Z pewnością nie jest to krótka wizyta, na którą można wpaść podczas dyżuru kancelarii parafialnej. Na spisywanie protokołu przedślubnego należy się umówić wcześniej. Dlaczego ciężko jest określić jednoznacznie czas trwania takiego spotkania? Wynika to z tego, że ksiądz – oprócz zadawania pytań z formularza, może poszerzyć obszar rozmowy. Wszystko po to, by mieć pewność, że Wasze małżeństwo będzie zawarte ważnie. Już widzę pojawiające się w Twojej głowie obawy – nie martw się, zazwyczaj księża są na tyle zapracowani, że nie wybiegają poza obowiązkowe pytania i całość trwa niecałą godzinę. 🙂

Co wziąć ze sobą na spotkanie z księdzem? Jakie dokumenty są potrzebne do spisania protokołu przedślubnego?

Na spotkanie związane ze spisywaniem protokołu przedślubnego należy wziąć ze sobą:

 • dowody osobiste,
 • świadectwa chrztu,
 • świadectwa bierzmowania (często informacja o bierzmowaniu jest odnotowana na świadectwie chrztu),
 • zaświadczenie o ukończeniu katechez przedmałżeńskich,
 • zaświadczenie o odbyciu spotkań w poradni życia rodzinnego,
 • ostatnie świadectwo szkolne z oceną z religii,
 • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego.

Brakuje Ci któregoś z dokumentów? Nie martw się, zazwyczaj istnieje możliwość uzupełnienia dokumentacji w późniejszym terminie. Wszystko zależy od księdza – warto dopytać o szczegóły już podczas pierwszej wizyty w kancelarii parafialnej. Osobiście polecam nie zwlekać, czas przed ślubem potrafi zaskakująco szybko upływać. 😉

Jeśli boisz się, że czegoś zapomnisz, to zachęcam do lektury wpisu „Ślub konkordatowy – formalności”, w którym jest do pobrania checklista.

Zdjęcie przedstawia grafikę oblubienicy z Pieśni nad Pieśniami.

Jak się przygotować do spisywania protokołu przedślubnego?

Przede wszystkim wygospodarować czas na spotkanie z księdzem i odpowiednio wcześniej się na nie umówić. Warto z wyprzedzeniem zająć się kompletowaniem odpowiednich zaświadczeń, by w dniu spisywania protokołu przedślubnego móc dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty.

Dlaczego narzeczeni odpowiadają na pytania osobno? Czy można odpowiadać na pytania razem?

Po wstępnej rozmowie z narzeczonymi nadchodzi czas na odpowiedzi na pytania z protokołu przedślubnego. Narzeczeni odpowiadają na nie osobno – przynajmniej w kwestiach, które nie są tylko pozyskaniem danych osobowych. „Ten wymóg uzasadniony jest jednym z ważniejszych celów badania kanonicznego, mianowicie ochroną przed dopuszczeniem do zawarcia nieważnego małżeństwa. Rozmowa na osobności sprzyja szczerej wypowiedzi, co z pewnością ułatwi ocenę stopnia przygotowania narzeczonych do małżeństwa oraz zmniejszy niebezpieczeństwo podstępu i przymusu”.

Czy protokół przedślubny musi spisywać proboszcz? Czy może być to inny ksiądz?

Spisywanie protokołu przedślubnego jest prawem i obowiązkiem proboszcza parafii, który nie może zlecić tego zadania komuś innemu.

Czy to ostateczny dokument czy jeszcze w dniu ślubu trzeba coś podpisywać?

Zanim wkroczysz na małżeńską drogę należy dostarczyć ostatnie potrzebne dokumenty: zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi oraz zaświadczenia o odbyciu spowiedzi przedślubnych. Potrzebne będą również dane świadków: imię, nazwisko, adres. Jedynym dokumentem, który podpisujesz w dniu ślubu jest dokument potwierdzający zawarcie sakramentu małżeństwa.

Co jeśli ślubu udziela ksiądz spoza parafii?

W przypadku, gdy ślubu udziela ksiądz spoza parafii, otrzymuje on tzw. „delegację”. Działanie to nie wymaga od Ciebie dostarczania dodatkowych dokumentów – proboszcz parafii, w której bierzecie ślub odnotowuje to w odpowiednim miejscu protokołu. Trzeba jednak wcześniej zgłosić taką chęć podczas rozmowy z księdzem.

Zaproszenia ślubne z pierścionkiem zaręczynowym. Zdjęcie ma nawiązywać do spisywania protokołu przedślubnego, który jest jednym z elementów przygotowań do sakramentu małżeństwa.

Czego dotyczą pytania w protokole przedślubnym?

Pytania w protokole przedślubnym dotyczą danych personalnych, życia sakramentalnego, narzeczeństwa, przeszkód małżeńskich, sakramentu małżeństwa, zdolności psychicznej oraz innych okoliczności, które mogłyby sprawić, że małżeństwo zostanie nieważnie zawarte (warunek, przymus, umyślne wprowadzenie w błąd).

Czym można najbardziej zostać zaskoczonym podczas spisywania protokołu przedślubnego?

Podczas spisywania protokołu przedślubnego można zostać zaskoczonym dość szczegółowymi pytaniami z zakresu danych personalnych. Nie każdy pamięta rok i parafię I Komunii św., ma ochotę na dzielenie się z księdzem swoją ścieżką zawodową czy mówieniem o podejściu rodziców do zamiaru wstąpienia w związek małżeński. Dla mnie osobiście właśnie te pytania „Czy rodziny narzeczonych się znają?” oraz „Czy rodzice wiedzą o zamiarze małżeństwa?” były najbardziej zdumiewające.

Nieoczekiwanym elementem spisywania protokołu przedślubnego może stać się również przysięga narzeczonych, która została wprowadzona w czerwcu 2020 r. Jej treść odnosi się do oświadczenia mówienia prawdy.

Jakie są najtrudniejsze, najbardziej intymne pytania w protokole przedślubnym?

Ciężko jest mi wskazać jakieś konkretne pytania, które mogą być dla Ciebie najtrudniejsze. Sądzę, że to zależy od Twojej osobistej sytuacji. Dla niektórych samo mówienie o rodzicach czy karierze zawodowej jest dość niekomfortowe. Problemem mogą też być pytania o życie religijne czy przypadki choroby psychicznej w rodzinie. Niemałym wyzwaniem może się również okazać dość niepozorne pytanie „Dlaczego chce zawrzeć małżeństwo w Kościele?”.

Jeśli chodzi o najbardziej intymne pytania w protokole przedmałżeńskim to z pewnością zalicza się do nich to, związane z przeszkodą niezdolności fizycznej – „Czy uważa, że jest zdolny(a) do pożycia małżeńskiego i do tego by mieć własne dzieci?”. Poza tym, podobnie jak wcześniej – to zależy. Jakby nie patrzeć sporo pytań dotyka sfer, o których nie rozmawiasz na co dzień z (mniej lub bardziej) nieznajomymi ludźmi. 😉

Czy w protokole przedślubnym mogą pojawić się pytania w stylu „jaki jest kolor oczu” albo „jakich maszynek do golenia używa”?

W protokole przedślubnym nie pojawiają się tak osobiste pytania. Tak naprawdę ich celem nie jest sprawdzenie tego, czy dobrze się znacie i jak wygląda Wasza relacja. Protokół przedmałżeński służy do wykluczenia przeszkód, które mogłyby sprawić, że Wasze małżeństwo będzie zawarte nieważnie.

Lista pytań z protokołu przedślubnego jest dostępna, jednak sam fakt poznania zawartości formularza nie gwarantuje, że nic Cię nie zaskoczy. Ksiądz ma możliwość pogłębiania pytań i prowadzenia szerszej rozmowy. Inna kwestia, czy będzie miał na to ochotę. 😉

Jeśli interesuje Cię temat ślubnych formalności, to zajrzyj jeszcze do wpisu „Ślub konkordatowy – formalności”. Więcej o przygotowaniach do ślubu, łącznie z protokołem przedmałżeńskim znajdziesz również w ebooku, nad którym aktualnie pracuję. Zachęcam do zapisania się na listę oczekujących, by być na bieżąco i pobrać darmową „Listę rzeczy, które warto zrobić przed ślubem”.

A jeśli nadal Ci mało w temacie protokołu przedślubnego i wciąż masz jakieś pytania oczekujące na sensowne odpowiedzi, to zdradzę Ci w sekrecie, że możesz samodzielnie zajrzeć do wzoru i zasad. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce internetowej hasło „dekret o rozmowach kanonicznych z narzeczonymi”. 😉 Wtedy z pewnością zminimalizujesz ryzyko zaskoczeń. 🙂

2 thoughts on “Protokół przedślubny w pytaniach i odpowiedziach

 1. Zamierzamy z narzeczoną wziąć ślub konkordatowy, jesteśmy po spisaniu protokołu. Moja narzeczona nie ma na ten moment meldunku, ponieważ jej rodzice sprzedali jej dom rodzinny (dom który znajduje się w parafia w której odbędzie się ślub) i była zmuszona wymeldować się. W urzędzie usłyszała że może pozostać bez meldunku. Ksiądz proboszcz jednak zapisał w protokole jej dawny meldunek, pomimo że podkreślaliśmy że prawnie już tam nie mieszka. Czy popełniliśmy z księdzem probosczzem błąd? Czy czekają nas jakieś przykre konsekwencje?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Ksiądz proboszcz z pewnością ma więcej doświadczenia w kwestiach spisywania protokołu przedślubnego. Sądzę, że taka adnotacja nie jest żadnym błędem i nie spowoduje żadnych nieprzyjemnych konsekwencji.
   Udanych przygotowań do sakramentu małżeństwa! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *