baner Jak wybrać postanowienia wielkopostne

Jak wybrać postanowienia wielkopostne dla dorosłych? Pytania do pobrania 2024

Jak co roku w okolicach Środy Popielcowej, mnóstwo katolików zastanawia się nad wyborem postanowień wielkopostnych. Czym się kierować przy ich wyborze? Jakie są przykładowe postanowienia wielkopostne? Postaram się odpowiedzieć na te pytania z trochę innej perspektywy oraz podrzucić konkretne przykłady postanowień dla dorosłych i darmowe zadania do pobrania (na końcu wpisu).

Po co są postanowienia wielkopostne?

W swoim życiu kieruję się zasadą, że zanim się czegoś podejmę, zastanawiam się – po co to robię? Dobrze spojrzeć w ten sposób również na postanowienia wielkopostne.

  • Dlaczego chcę to zrobić? Czy to pragnienie mojego serca i realna potrzeba czy tylko próba dopasowania się do schematu narzucanego przez otoczenie?
  • Co to zmieni w moim życiu? Czy pojawi się w nim więcej dobra czy też więcej poczucia winy, frustracji i presji?
  • Czy mam teraz w moim życiu przestrzeń na zaangażowanie się? Czy może coś bardziej wymaga mojej energii (np. zdrowie, przygotowania do ślubu, wejście w macierzyństwo)?
Postanowienia wielkopostne zadania

Dlaczego warto podejmować postanowienia wielkopostne?

Patrząc na niesłabnącą popularność wyzwań, Kościół słusznie zachęca, by w czasie wielkiego postu podejmować postanowienia. Nic tak nie motywuje jak jasny cel (i określony deadline 😉). A takim zdecydowanie jest świętowanie najważniejszego dnia w katolickim kalendarzu liturgicznym, czyli Zmartwychwstania.

Myślę, że to świetna okazja, by wrócić do podstaw, czyli do pytania o… wiarę.

  • Dlaczego wierzysz?
  • Jakie miejsce zajmuje wiara w Twoim życiu?
  • Jaki wpływ na Twoje życie ma relacja z Bogiem?

Ufam, że dla osób wierzących główna misja jest oczywista – MIŁOŚĆ. ❤️ W końcu najważniejsze przykazanie brzmi jednoznacznie.

Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą.Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych.

(Mk 12,30-31)

Na czym się skupić przy wybieraniu postanowień na wielki post?

W tym kluczu wielki post to doskonała okazja, by zająć się relacjami:

  • z Panem Bogiem,
  • z samym sobą,
  • z drugim człowiekiem.

Te przestrzenie często się przeplatają:

  • ciężko jest się modlić, jeśli unikasz spotkania ze sobą i swoimi emocjami,
  • budowanie zdrowej relacji ze sobą wpływa na to, jak traktujesz nie tylko siebie, ale też i innych,
  • relacje z ludźmi (np. z drugą połówką) często są pochodną tego, na ile znasz siebie i potrafisz zająć się swoimi potrzebami (dzięki czemu nie wymagasz tego od innych).
postanowienia na wielki post zadania

Po co postanowienia wielkopostne?

Na postanowienia wielkopostne można spojrzeć z jeszcze jednej perspektywy, kierując się pierwszym publicznym wezwaniem Pana Jezusa.

Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!

(Mk 1,15)

Tak naprawdę skupienie się na nawróceniu (czyli zmianie myślenia, przemiana umysłu – metanoia) mocno łączy się z budowaniem relacji. W jaki sposób? Na Twoje działanie ma wpływ wiele czynników, jednak najważniejsze są myśli i idące za nimi emocje. Prosty przykład: Twoja druga połówka zapomniała o Waszej rocznicy (np. zaręczyn). Jeśli w Twojej głowie pojawią się myśli w stylu: „nie jestem dla niego ważna”, „ona nigdy nie pamięta o mnie”, „widocznie wcale mu na mnie nie zależy”, to w Twoim ciele pojawią się zapewne złość, frustracja, smutek, poczucie odrzucenia. Ostatecznie powstanie z tego reakcja, w której nie będziesz darzyć wielką wyrozumiałością ukochanej osoby. Ale jeśli pomyślisz: „miała ostatnio ciężki czas”, „to normalne, że mógł zapomnieć”, „jego zachowanie mówi przede wszystkim o nim, nie o mnie”, wtedy poczujesz empatię, troskę, zrozumienie. Ostatecznie z ciekawością podejdziesz do tej sytuacji.

Jakie mogą być postanowienia wielkopostne?

Skoro już wiesz, dlaczego warto zdecydować się na postanowienie wielkopostne, czas na konkrety. Na początek warto zastanowić się nad następującymi kwestiami.

  • Jaka przestrzeń mojego życia domaga się teraz zaopiekowania?
  • Do czego zaprasza mnie Bóg w tym czasie?
  • Co chcę zrobić w tym czasie?
  • Czego jest za dużo w moim życiu?
  • Jak chcę przeżyć ten czas? Co jest dla mnie teraz najważniejsze?
  • Co mnie najbardziej uwiera?

Przykłady postanowień wielkopostnych dla dorosłych

Jeśli już masz określoną przestrzeń, wybierz formę, w jakiej będziesz nad nią pracować.

  • Nowy nawyk – 40 dni to naprawdę dobra okazja, by wypracować rutynę, która zostanie z Tobą na dłużej. Np. codzienne czytanie Pisma świętego, regularna modlitwa, czytanie książek (np. duchowych czy wpływających na relacje), poranny SMS do drugiej połówki, pisanie dziennika (np. z „Pytaniami wielkopostnymi”, które pobierzesz na dole wpisu), praktykowanie wdzięczności. Nawyk niekoniecznie musi być „odhaczony” codziennie. Możesz od razu ustalić cel, który będzie do Ciebie lepiej pasował – np. 3 razy w tygodniu.
  • Post – czyli zrezygnowanie z czegoś (co Ci nie służy, zabiera za dużo czasu, pochłania uwagę), by zrobić przestrzeń na coś innego lub odczuć pustkę. Np. rezygnacja ze scrollowania przed snem, ograniczenie czasu spędzanego na Netflixie, mniej podejmowanych aktywności, świadome wydawanie pieniędzy, więcej czasu w ciszy, częstsza adoracja.
  • Bucket list, czyli lista rzeczy, które chcesz zrobić w wielkim poście. Niektórzy wolą konkretne zadania do zrealizowania, zamiast powtarzania dzień po dniu. Wtedy dobrze sprawdzi się lista pojedynczych aktywności, które chcesz wykonać przed Wielkanocą. Np. spowiedź przedświąteczna, msza w środku tygodnia, wyprawa na adorację, przeczytanie jakiejś książki, spotkanie z kimś bliskim, romantyczna randka, popołudnie tylko dla siebie, rozpoczęcie terapii, kurs przedmałżeński.

Jak NIE wybierać postanowień wielkopostnych?

Z postanowieniami wielkopostnymi bywa podobnie jak z postanowieniami noworocznymi. Często wybieramy tak ambitne cele, że nie jesteśmy w stanie ich zrealizować, poddajemy się po chwili, ewentualnie ciśniemy na siłę aż się zajedziemy.

To NIE jest dobra droga! Dostosuj swoje postanowienia do swoich aktualnych możliwości. Zaakceptuj swoje ograniczenia, to nieprawda, że „możesz wszystko, jeśli chcesz”. Np. mamie małych dzieci ciężko będzie chodzić na codzienną mszę, a mocne ograniczenie jedzenia (post o chlebie i wodzie) może przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli mierzysz się z zaburzeniami hormonalnymi.

Zwróć też uwagę, na ile Twoje postanowienia służą Tobie i temu, co jest dla Ciebie ważne. Np. niejedzenie czekolady przez cały wielki post może przynieść więcej rozdrażnienia i zakończyć się złością na ukochaną osobę, kiedy nie możesz zjeść ulubionego deseru podczas randki.

postanowienia wielkopostne dla dorosłych

Jak skutecznie realizować postanowienia wielkopostne?

Połową sukcesu jest wybranie odpowiednich dla Ciebie postanowień wielkopostnych. Ty najlepiej wiesz, czego teraz potrzebujesz lub co Cię najbardziej uwiera. Postanowienia wcale nie muszą być hiper ambitne i super duchowe. Jeżeli tłem Twojego życia jest ciągła krytyka, mówienie do siebie z nienawiścią, wytykanie sobie najmniejszych błędów, to zdecydowanie lepiej będzie popracować nad samowspółczuciem niż zrezygnować z jedzenia słodyczy. Jeżeli chorujesz na depresję i ciężko Ci zrobić cokolwiek, wybierz coś łatwego, co ułatwi Ci codzienność. Jeżeli jesteś perfekcjonistą, który wciąż stawia sobie coraz ambitniejsze cele, Twoim postanowieniem może być częstszy odpoczynek, więcej snu i regularne posiłki.

Stawiaj na małe kroki, które zaniosą Cię daleko. Nie bój się eksperymentować i testować rozwiązań, które pasują Tobie najlepiej.

Pytania wielkopostne 2024 do pobrania

Jeżeli masz problem z odpowiedzią na powyższe pytania i wciąż nie wiesz, co wybrać – to sygnał, że warto popracować nad relacją ze sobą. I tutaj świetnie sprawdzą się „Pytania wielkopostne”, które TUTAJ możesz pobrać za darmo. Na każdy dzień wielkiego postu jest zachęta, by sięgnąć po czytania z dnia i odpowiedzieć na 1 pytanie. To tylko propozycja, możesz ją dopasować do siebie.

pytania wielkopostne zadania na wielki post dla dorosłych

Pytania służą przede wszystkim do autorefleksji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiedziami dzielić się z drugą połówką.

PS Jeśli masz ochotę na więcej pytań – i tych do rozmów we dwoje, i tych do indywidualnej pracy – zajrzyj do sklepu z narzędziami dla par.