baner do wpisu "Błogosławieni małżonkowie Quattrocchi – wyzwanie dla par (nie tylko) na wielki post" - tytuł oraz fotografia małżonków Quattrocchi

Błogosławieni małżonkowie Quattrocchi – wyzwanie dla par (nie tylko) na wielki post

Jak owocnie przeżyć wielki post? Sposobów jest wiele – udział w nabożeństwach, korzystanie ze zdrapki wielkopostnej, podjęcie postu, codzienne rozważania, dodatkowa modlitwa. Przygotowanie postanowień wielkopostnych zazwyczaj sprawia więcej trudności niż wybór formy przeżywania adwentu. Przynajmniej ja tak mam – zarówno od strony własnych zamiarów (to prawie 2 razy więcej dni :)), jak i pod kątem przygotowania narzędzi dla Ciebie. Codzienne cytaty z Pisma świętego z tematami do rozmów dobrze sprawdzały się przed Bożym Narodzeniem, na Wielkanoc przygotowałam coś zupełnie innego. 🙂

Chociaż może nie aż tak zupełnie… Idea jest ta sama – przeżyć wielki post, pracując nad relacją z Bogiem i z ukochanym człowiekiem (czyli standard w moim wykonaniu ;)). Zmienia się natomiast forma – zamiast cytatów z Biblii, jest zeszyt ćwiczeń do pobrania w pliku pdf (link na dole wpisu).

Dla kogo jest wyzwanie (nie tylko) na wielki post?

Wielkopostne wyzwanie jest skierowane dla par – do tych jeszcze przed ślubem (w końcu tworzę cały blog dla narzeczonych i osób w związkach przedmałżeńskich :)), ale i do małżonków z (dłuższym lub krótszym) stażem.

Ważne: Żeby owocnie przeżyć wielki post w towarzystwie małżonków Quattrocchi nie musisz angażować swojej drugiej połówki. Z powodzeniem możesz realizować wyzwanie w pojedynkę – a efekty w związku i tak będą dostrzegalne.

Na czym polega wyzwanie dla par?

Wyzwanie składa się z 7 kroków, po jednym na każdy tydzień wielkiego postu – wliczając te kilka dni dookoła Środy Popielcowej oraz Wielki Tydzień. Każdy krok składa się z fragmentów dotyczących błogosławionych małżonków Quattrocchi – ich autorskich listów, tekstów Marii, historii opowiedzianych przez dzieci oraz świadków ich życia. Na podstawie wybranych cytatów przygotowałam nawiązujące do nich pytania – związane z duchowością oraz z Twoim związkiem. Oprócz tego w zeszycie ćwiczeń znajdziesz przestrzeń na modlitwę i zachętę do napisania listu do drugiej połówki. Dodatkowo na wyzwanie składają się uzupełniające zadania dla chętnych, krótka biografia błogosławionych Quattrocchi, ciekawostki z ich życia.

Jak korzystać z wyzwania, by dobrze przeżyć wielki post?

Korzystaj jak chcesz. 🙂 Zachęcam do kreatywności i dostosowania materiałów do swoich potrzeb, zwłaszcza, gdy coś wydaje się niejasne lub zbyt skomplikowane.

Wyzwanie z małżonkami Quattrocchi możesz realizować na wiele sposobów – realizując cały krok jednego dnia (Ty wybierasz, jaki to będzie dzień tygodnia :)) czy też rozkładając go na części do zrobienia przez tydzień (planuję wdrożyć to rozwiązanie u siebie). Przygotowałam treści w taki sposób, by nie obciążyć Cię zbyt dużym wysiłkiem – dzięki czemu unikniesz zniechęcenia (mam nadzieję ;)) i będziesz w stanie znaleźć czas na rozważania i modlitwę.

To nie przypadek, że w wyzwaniu nie znajdziesz żadnych dat narzucających tempo pracy. Co oznacza, że możesz zacząć w dowolnym momencie (tak, nawet pod koniec wielkiego postu ;)), ukończyć już po Wielkanocy, przejść tę drogę kiedy indziej np. w formie 7-dniowego wyzwania.

Dlaczego z małżonkami Quattrocchi?

Bo jestem nimi totalnie oczarowana. 🙂 Chciałabym i Tobie dać szansę nawiązania z nimi znajomości. Maria i Luigi Quattrocchi są pierwszą wspólnie beatyfikowaną parą. Ich drogą do świętości stała się piękna miłość, zachowująca świeżość mimo upływu lat (a może i dzięki niemu…?). Niestety popularność błogosławionych małżonków w Polsce wciąż jest niewielka – pragnę to zmienić. Marzę, by przeczytać wszystkie miłosne listy ich autorstwa (jest ich aż 268!) – może znasz chętnego wydawcę? 😉

zdjęcie obrazu Urszuli Rychlińskiej "Matka Boża Małżeńska Pośredniczka Łask"
wizerunek Matki Bożej Małżeńskiej autorstwa Urszuli Rychlińskiej

Wyzwanie z małżonkami Quattrocchi – materiały do pobrania

Wystarczy tych nieporadnych wstępów. W końcu i tak najważniejszy jest plik w formacie pdf z materiałami do pobrania. 🙂 Tutaj pobierzesz zeszyt ćwiczeń – „7 kroków do świętego małżeństwa. Wyzwanie z błogosławionymi małżonkami Quattrocchi”.

Teraz możesz przekonać się na własnej skórze, czy moje zachwyty są bezpodstawne. Mam nadzieję, że Ty również odkryjesz swoje skarby w (nie)zwyczajnej codzienności błogosławionych. Powodzenia!

Będę wdzięczna, jeśli pomożesz mi dotrzeć z tym wyzwaniem (i historią małżonków Quattrocchi) do kolejnych par. Jeśli znasz kogoś, kto byłby zainteresowany taką formą przeżycia wielkiego postu (lub innego okresu w życiu), podrzuć mu ten wpis. 🙂

Cytaty i pytania (nie tylko) na wielki post

Jeśli jednak masz ochotę na codzienne cytaty, pytania i zdania do dokończenia, to „Cytatownik – cytaty i pytania dla bliższego poznania” może być czymś dla Ciebie. Formą przypomina kalendarz adwentowy, tyle że zamiast cytatów biblijnych są fragmenty z moich ulubionych książek dla wierzących par. Można z niego korzystać w wielkim poście – po jednej części na dzień – lub we własnym rytmie, np. po jednej na tydzień (starczy wtedy na ponad rok!). Więcej informacji pod linkiem: „Cytatownik” – narzędzie dla par z pytaniami.

przykładowe cytaty i szczere pytania do chłopaka, narzeczonego, męża, dziewczyny, nawiązujące do najlepszych książek dla wierzących w Boga zakochanych par