baner do wpisu NPR krok po kroku - temperatura

NPR krok po kroku #1 – temperatura

Temat NPR (Naturalnego Planowania Rodziny) pojawił się na blogu już jakiś czas temu. We wpisie „Nauka NPR” zebrałam wszystkie najważniejsze wskazówki do wdrożenia jeszcze przed ślubem. Okazało się, że poruszanie tego zagadnienia jest potrzebne, stąd ruszam z nową serią „NPR krok po kroku”. 🙂

W kolejnych wpisach pojawią się obserwacje, następnie opowiem trochę o interpretacji, by ostatecznie pomóc wybrać Ci metodę, która będzie dla Ciebie (i Twojego przyszłego małżeństwa) skrojona na miarę. Na pierwszy ogień idzie temperatura, która jest moim ulubionym wskaźnikiem mówiącym o płodności.

Temperatura

Dlaczego tak bardzo przypadła mi do gustu? Głównie dlatego, że (zazwyczaj ;)) jest bardzo czytelna. Mierzysz temperaturę, otrzymujesz liczbowy wynik i nie musisz się zastanawiać, co organizm miał na myśli (a bywa tak w przypadku śluzu – zwłaszcza na początku nauki).

Po co w ogóle mierzyć temperaturę? W ciągu cyklu miesięcznego podstawowa temperatura ciała kobiety nieznacznie wzrasta, a dzieje się to za przyczyną hormonu zwanego progesteron. Na tej podstawie – zapisując codzienne pomiary – można wyznaczyć czas niepłodności bezwzględnej (ale o tym w późniejszych wpisach z serii „NPR krok po kroku”).

książki NPR, termometr Microlife

Metody NPR

Wśród metod NPR wyróżnia się te oparte na objawach śluzu, szyjki i pomiarach temperatury (np. metoda Rötzera), wyłącznie na temperaturze (metoda ścisła termiczna) oraz wyłącznie na śluzie (np. model Creightona). Oznacza to, że wcale nie musisz mierzyć temperatury swojego ciała, by z powodzeniem stosować NPR. W przypadku, gdy jest to dla Ciebie kłopotliwe, warto rozważyć taką opcję. Z drugiej strony, sam pomiar temperatury może być wystarczający – na takiej zasadzie działają m.in. nowoczesne komputery cyklu (np. Cyclotest).

Jak mierzyć temperaturę?

Człowiek jest istotą stałocieplną, jednak to wcale nie oznacza, że jego ciało nieustannie utrzymuje poziom 36, 6 °C. W ciągu dnia można zauważyć liczne wahania temperatury – związane z aktywnością, spożywaniem posiłków, przeżywaniem emocji itp. Dlatego na potrzeby stosowania NPR mierzy się podstawową temperaturę ciała, niezaburzoną czynnikami zewnętrznymi – zazwyczaj tuż po przebudzeniu lub w spoczynku.

Aby uzyskać rzetelny wynik, należy mierzyć temperaturę wewnątrz ciała, czyli w miejscach wyścielonych śluzówką: w ustach, w odbycie, w pochwie. Najczęściej wybieraną opcją – z wiadomych względów – są usta. Dokonując pomiaru wewnątrz jamy ustnej należy pamiętać, by termometr znajdował się zawsze w tym samym miejscu – np. na wysokości któregoś zęba, można tez obkleić termometr plastrem, który stanie się wyznacznikiem głębokości zanurzenia. 😉

Czym mierzyć?

Do pomiaru temperatury zalecane są termometry owulacyjne – różniące się od tych zwyczajnych większą dokładnością (do dwóch miejsc po przecinku). Najpopularniejsze na rynku to: szklany Geratherm Basal lub elektroniczny Microlife MT 16C2.

karta obserwacji NPR, termometr Microlife

Kiedy mierzyć?

Najlepiej zaraz po przebudzeniu przed wstaniem z łóżka – codziennie o tej samej godzinie. W zależności od wybranej metody istnieją różnice w dopuszczalnych odstępstwach od wyznaczonej pory – zazwyczaj jest to pół godziny wcześniej lub później.

Jak notować?

Na karcie obserwacji – na początek możesz wykorzystać uniwersalną kartę z bloga „Cała jesteś piękna!”. Zaznaczanie pomiarów z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku może być niewygodne, dlatego w metodach NPR stosuje się zaokrąglanie do pół kreski. Co wcale nie znaczy, że nie możesz też notować „pełnych” wyników w dodatkowej rubryce.

Eksperymentuj!

Niektórym kobietom – np. pracującym na zmiany ciężko jest utrzymać stałą porę mierzenia temperatury. Czy to oznacza, że w ich przypadku nie da się obserwować zmian w podstawowej temperaturze ciała? Niekoniecznie – zazwyczaj stosuje się wtedy pomiar zaraz po przebudzeniu z najdłuższego snu lub podczas spoczynku (np. po godzinnym oglądaniu telewizji w bezruchu).

A co ze zmianą czasu z letniego na zimowy? Co jeśli zmierzę o innej godzinie niż zwykle? Przeważnie nie ma to wielkiego wpływu na obserwacje, jednak wszystko zależy od Twojego ośrodka termoregulacji. Dlatego tak często zachęcam do rozpoczęcia nauki NPR jak najwcześniej przed ślubem, by sprawdzić jaki wpływ na Twój organizm wywołują różne zakłócenia i uniknąć stresu w późniejszym małżeńskim życiu.

Na początku mojej przygody z nauką NPR nie przestrzegałam stałej pory pomiaru temperatury. Często mierzyłam w środku nocy lub o różnych godzinach pobudek. Okazało się, że mimo takich wahań, wykres mojej temperatury nadal był czytelny.

Aktualnie mierzę temperaturę codziennie o 5.20 i nie, nie wstaję o tej porze. Zaraz po leżakowaniu z termometrem, wracam do krainy marzeń sennych. 🙂 To jest mój sposób – ważne, żebyś Ty znalazła idealny dla siebie.

Więcej

Tyle w temacie temperatury. Jeśli masz ochotę na więcej NPR-owej wiedzy, to przypominam o wcześniejszym rozbudowanym wpisie, w którym znajdziesz mnóstwo cennych wskazówek na początek. Dla poszerzenia horyzontów – już bezpośrednio o temperaturze – zachęcam również do lektury zasad pomiaru na stronie „Szansa Spotkania” oraz do obejrzenia filmiku Basi z „Jak zrozumieć kobietę?”, w którym odpowiada na częste pytania w tym temacie.

podręczniki do NPR - Sztuka Planowania Rodziny, Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny

4 thoughts on “NPR krok po kroku #1 – temperatura

 1. Dzięki za ten cykl! To bardzo ważny temat. Jestem ciekawa Twojego zdania co do termometru, u mnie na kursie zalecali tylko rtęciowy (lub specjalny tej firmy z cieczą, oczywiście drogi), zdaniem prowadzącej tylko taki będzie dokładny.
  I z ciekawości, czy ten elektroniczny szybko mierzy? Bo rtęciowemu daję około 7 minut, zdarza mi się zasnąć w trakcie mierzenia 😉

  1. Dzięki za komentarz! 🙂 Tak, często zalecany jest termometr szklany, jednak elektroniczny również dobrze się spisuje – mierzy dużo szybciej i od razu wyświetla wynik. Ważne tylko, żeby pomiar był z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku – czyli, żeby był to termometr owulacyjny.

 2. Szkoda, że takich artykułów nie było, kiedy przygotowywałam się do ślubu 🙂 Były tylko takie bardzo ogólne i nadmiernie entuzjastyczne, pod wpływem których czułam się tylko jeszcze bardziej zagubiona… I to mimo że mieliśmy się starać od razu po ślubie!

  Dziękuję za udostępnienie moich wpisów <3 Cieszę się, że są przydatne!

  1. Dziękuję za komentarz. 🙂 Moje początki również nie były łatwe, stąd pomysł na ten cykl.
   Lubię dzielić się dobrymi treściami. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *